info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

COP28 DUBAİ: OKYANUSLARIN ROLÜ KÜRESEL ISINMA İLE MÜCADELEDE ÖN PLANDA


BM İklim Değişikliği Çerçeve Anlaşması'nın 28. Taraflar Konferansı (COP28), Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde devam ediyor.

 

COP28 kapsamında, Çin köşesinde dün, “Okyanusların Negatif Karbon Emisyonları ile Küresel Karbon Nötrlüğünü Gerçekleştirmek” konulu bir oturum düzenlendi. Oturuma, iklim değişikliği alanında dünyanın önde gelen birçok uzmanı katıldı.

BM Genel Sekreteri Okyanus İşleri Özel Elçisi Peter Thomson, oturuma katılarak yaptığı açıklamada; “Biz küresel okyanus konularını yakından takip ediyoruz, çünkü bu konular geniş bir etki alanına sahip ve sadece birkaç ülkeyle sınırlı kalmıyor. Yeryüzünün sağlığı, okyanusların sağlığına bağlıdır. Günümüzde okyanusların sağlığı gözle görülür şekilde zayıflıyor. Bu sorunun mutlaka çözülmesi gerekiyor. Çin'in okyanusların yeniden sağlığına kavuşturulması çalışmalarına katılmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Dünyadaki karbondioksitin yaklaşık yüzde 93'ünü depolayan okyanuslar, sanayi devriminden bu yana kümülatif olarak insan emisyonlarının yaklaşık yüzde 40'ını emerek ısınmanın insanoğlu ve biyosfer üzerinde yarattığı felakete karşı koymak için büyük bir bedel ödemiştir.