info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN'İN İLK YERLİ YOLCU GEMİSİ ADORA MAGİC CİTY HAZIR


Çin’in ilk yerli büyük yolcu gemisi Adora Magic City, 10 Ekim’de operatör firmaya teslim edildi.

Farklı ülkelerden bin 292 kişilik mürettebat aynı gün gemiye binerek görevine başladı.

Adora Magic City adlı gemi, sekiz yıllık araştırma ile beş yıllık tasarım ve inşa sürecinin sonunda tamamlandı.

Geminin inşasında 25 milyon parça kullanıldı. Bu sayı, Çin’in ilk yerli büyük yolcu uçağı olan C919’daki parça sayısının beş, Fuxing serisi yerli hızlı trendeki parça sayısının ise 13 katı.

Geminin 1 Ocak 2024’te resmen hizmete alınması bekleniyor.

Adora Magic City gemisi, Çin’in yüksek nitelikli imalat sektöründe kaydedilen diğer önemli bir başarı olarak değerlendiriliyor. 

2023 yılının başında Çin’in ilk yerli uçağı C919, ticari olarak hizmet vermeye başladı. Yine bu yıl, dünyanın en büyük 18 megavatlık açık denizdeki rüzgâr türbini üretim hattından çıktı.

Tüm bu gelişmeler, Çin’in bilimsel ve teknolojik inovasyona dayalı yüksek nitelikli kalkınma hedefine doğru attığı önemli adımlar olarak övgü topladı.

2024’te bilimsel ve teknolojik inovasyona öncelik verilecek

Çin Merkezi Ekonomi Çalışmaları Toplantısı, 11-12 Aralık günlerinde başkent Beijing’de düzenlendi.

Toplantıda, 2024 yılında ekonomi alanında yürütülecek öncelikli çalışmalar belirlendi. Söz konusu önceliklerin ilk sırasında bu yıl iç talebin genişletilmesi yerine, bilimsel ve teknolojik inovasyon güdümlü modern endüstriyel sistemin kurulması yer aldı. Bu düzenleme, Çin’in bilimsel ve teknolojik inovasyon ile endüstriyel gelişmeye verdiği büyük önemi yansıtırken, yeni yılda Çin’in daha yüksek nitelikli kalkınma yolunu izleme kararlılığını da gösterdi.

Geride kalan bir yılda, Çin yüksek nitelikli kalkınma konusunda sağlam adımlar attı.

Çin’in mal ticaretinin yapısında büyük değişiklikler yaşandı. Geçmişte Çin’in dış ticaretini destekleyen giyim, mobilya ve ev aletlerinin yerini, bugün yeni enerjili araçlar, lityum piller ve fotovoltaik ürünler aldı. 

Verilere göre Çin, yeni enerjili araçların üretimi ve satışında art arda 8 yıldır dünyada ilk sırada bulunuyor. Yılın ilk 10 ayında Çin’de yeni enerjili araçların üretimi yıllık bazda yüzde 33,9 artışla 7 milyon 352 bin adede, satışı da yüzde 37,8 artışla 7 milyon 280 bin adede ulaştı. Aynı dönemde gerçekleştirilen yeni enerjili araç ihracatı da yıllık bazda yaklaşık yüzde 100 artarak 995 bin adede çıktı.

Ocak-ekim döneminde Çin’in fotovoltaik ürünler ihracat hacminin de 42 milyar 990 milyon dolara yükseldiği bildirildi.

Verilere göre, yılın ilk 10 ayında Çin’in toplam lityum pil üretimi yıllık bazda yüzde 31 arttı. Lityum pil ihracatı, eylül-ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21 yükseldi.

Öte yandan, Çin’in ileri teknolojili imalat sektörüne yönelik yatırımları da sürekli artıyor. Veriler, ocak-ekim aylarında Çin’de imalat sektörüne yönelik yatırımların yıllık bazda yüzde 6,2 arttığını gösteriyor. Bunlar arasında, ileri teknolojili imalat sektörüne yönelik yatırımlardaki yüzde 11,3’lük artış dikkat çekiyor. Verilere göre, ileri teknolojili imalat sektörüne yapılan yatırımlar art arda 37 ay çift haneli büyümesini sürdürdü. Bunun dışında, eylül ayı itibarıyla, Çin’de yeni gelişen stratejik sektörlerde faaliyet gösteren toplam şirket sayısı da 2 milyonu aştı.