info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

GANSU'DAKİ DEPREMDE 111 ÖLÜ, Xİ'DEN ACİL YARDIM TALİMATLARI


Deprem, şu ana kadar 111 kişinin hayatını kaybetmesine ve su, elektrik, ulaşım, haberleşme dahil altyapı tesislerinin bir kısmının hasar görmesine neden oldu.

 Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, depremden hemen sonra verdiği talimatla arama-kurtarma çalışmalarının en yüksek seviyede  yürütülmesini, yaralılara acil tedavi sağlanmasını ve can kayıplarının en aza indirilmesini istedi.

Afet bölgesinin yüksek rakımlı bir bölgede bulunduğuna ve havanın soğuk olduğuna işaret eden Xi, ikincil felaketleri önlemek için artçı depremlerin ve hava değişiminin yakından takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

Xi, acil kurtarma ve yardım malzemelerinin bir an önce afet bölgesine gönderilmesini, hasar gören elektrik, haberleşme, ulaşım ve ısıtma gibi altyapı tesislerinin en kısa süre içinde onarılmasını, afetzedelerin güvenli ve uygun yerlere yerleştirilmesini, halkın temel yaşam ihtiyaçlarının karşılanmasını ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına gerekli destek ve yardımın sağlanmasını talep etti.

Xi ayrıca halkın can ve mal güvenliğinin korunması için Devlet Konseyi’ne afet bölgesine çalışma grubu gönderme ve Halk Kurtuluş Ordusu ile Silahlı Polis Gücü’nün arama-kurtarma çalışmalarına aktif katılma talimatını verdi.