info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ULAŞTIRMA YATIRIMLARI 3,6 TRİLYON YUANI AŞTI


Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi’nin bugün düzenlenen basın toplantısında ulaştırma ve nakliyat alanındaki gelişmeler ve bu gelişmelerin Çin tarzı modernleşmeye katkısı hakkında bilgi verildi.

Ulaştırma ve Nakliyat Bakan Yardımcısı Li Yang yaptığı konuşmada, bu yılın çalışmalarını değerlendirdi.

2023-2027 yıllarını kapsayan eylem planı kapsamında çeşitli çalışmalar yürütüldü, ocak-kasım aylarında ulaştırmaya yapılan sabit sermayelerin toplam miktarı 3,6 trilyon yuana ulaştı, otobanlardaki hizmet tesislerine 20 bin şarj istasyonu eklendi, ülke içindeki uluslararası yolcu gemi turları kapsamlı şekilde yeniden başlatıldı.

Ulaştırmadaki teknolojik inovasyonda ilerleme kaydedildi, yerli yapım ilk büyük yolcu gemisi teslim edildi, C919 tipli yolcu uçağı ticari hizmete girdi.

Dışa açılma alanında da ilerlemeler kaydedildi. Kuşak ve Yol ortak ülkeleriyle iş birliği kaliteli ve istikrarlı şekilde ilerletiliyor, Endonezya’daki yüksek hızlı demiryolu projesi hizmete girdi.

Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Forumu’nda Beijing Deklarasyonu onaylandı, 22 ülkeyle ikili ve çok taraflı uluslararası karayolu taşımacılığı anlaşması, 104 ülkeyle ikili havayolu taşımacılığı anlaşması imzalandı.

Bakanlık, Gansu eyaletindeki depremden sonra yol onarımı için derhal harekete geçti, özel sermaye ayırdı.