info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN'DEN BAZI EMTİALARIN İTHALAT VE İHRACAT TARİFELERİNE DÜZENLEME


Çin Devlet Konseyi Gümrük Tarife Komisyonu tarafından yayımlanan bildiriye göre, 1 Ocak 2024’ten itibaren bazı emtialar için ithalat ve ihracat tarifelerine yeni ayarlama getirilecek.

Bildiriye göre, 1 Ocak 2024’te itibaren Çin 1010 emtia için en çok tercih edilen ülke vergi oranından daha düşük bir geçici ithalat vergisi oranı uygulayacak.

İleri imalat sektörünün yenilikçi gelişimini hızlandırmak amacıyla, lityum klorür, düşük arsenikli fluorspat ve yakıt hücreleri için gaz difüzyon katmanları gibi ülkede yetersiz tedarik edilen kaynaklar, temel ekipman ve parçalar üzerindeki ithalat tarifeleri azaltılacak.

Öte yandan, insanların sağlığını korumak için bazı kanserle mücadele ilaçları ve nadir hastalık ilaçlarına ve hammaddelere sıfır tarife uygulanacak.

Tatlı mısır, kişniş ve dulavratotu tohumlarına uygulanan ithalat vergileri azaltılacak.

Öte yandan Çin ve ilgili ülkeler ve bölgeler arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmaları ve tercihli ticaret anlaşmalarına göre, 2024 yılında 20 anlaşma kapsamındaki 30 ülke ve bölge menşeli bazı emtialar için anlaşma vergisi oranları uygulanacak. Çin-Nikaragua Serbest Ticaret Anlaşması 1 Ocak 2024'te yürürlüğe girecek ve vergi indirimleri uygulanacak.