info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN, KIZILDENİZ'DE TÜM ÜLKELERİN SEYRÜSEFER ÖZGÜRLÜĞÜNE SAYGI DUYULMASI ÇAĞRISINDA BULUNDU


Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, Kızıldeniz sularında yakında tekrarlanan saldırılar ve ticari gemilere el konulmasından endişe duyduklarını ve ilgili tarafların sivil gemilere yönelik saldırıları durdurmaları ve Kızıldeniz sularındaki tüm ülkelerin seyrüsefer özgürlüğüne saygı gösterilmesi çağrısında bulunduklarını kaydetti.

Geng Shuang, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından Kızıldeniz’deki durum hakkında düzenlenen acil bir toplantıda yaptığı konuşmada, başta etkili güçler olmak üzere tüm tarafların Kızıldeniz’deki su yollarının güvenliğinin korunmasında yapıcı ve sorumlu bir rol oynaması gerektiğini ifade etti.

Mevcut durumda Yemen meselesinin kritik bir noktada bulunduğunu dile getiren Geng Shuang, Kızıldeniz’deki gergin durumun, Yemen’deki siyasi sürecin ilerlemesine yeni zorluklar getirdiğine ve halihazırda istikrarsız Orta Doğu’ya yeni karmaşık faktörler eklediğine işaret etti.

Geng Shuang, Kızıldeniz’deki mevcut gerilimlerin Gazze çatışmasının yayılma etkilerinin tezahürlerinden biri olduğunu vurguladı. Geng Shuang, Kızıldeniz’deki gerilimlerin hafifletilmesi, Yemen meselesinin siyasi çözümü, Gazze’deki savaşın sona ermesi ve Orta Doğu’da uzun vadeli barış ve istikrarın sağlanması için aralıksız çaba göstermeye devam edeceklerini belirtti.