info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN: ÜÇÜNCÜ BİR TARAF GÜNEY ÇİN DENİZİ MESELESİNE KARIŞAMAZ


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, üçüncü bir tarafın Güney Çin Denizi hakkındaki anlaşmazlıklara karışma hakkı olmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında, sözcüye Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock'un Güney Çin Denizi'ndeki son gelişmelerden ve Çin ile Filipinler arasındaki gemi meselesinden endişe duyduğu ve Almanya'nın kural temelli dünya düzenine sadık kalınmasını teşvik ettiği iddiasıyla ilgili sorular yöneltildi. 

Sözcü, Güney Çin Denizi sorunu üzerinde Çin'in tutumunun tutarlı ve net olduğunu belirtti. İlgili ülkelerle arasındaki anlaşmazlıkları diyalog ve müzakere yoluyla çözmek için çaba gösterdiklerini hatırlatan sözcü, ASEAN ülkeleriyle Güney Çin Denizi'nin barış ve istikrarını birlikte savunmaya hazır olduklarını dile getirdi. Sözcü ayrıca, Çin'in kendi toprağının egemenliği ve denizcilik haklarını korumakta ısrar edeceğini vurguladı.

Sözcü, “Güney Çin Denizi'ne ilişkin uzlaşmazlıklar veya çelişkiler, Çin ile ilgili ülkeler arasındaki meseledir. Herhangi üçüncü bir tarafın bu meseleye karışma hakkı yoktur.” dedi.