info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Türkiye Çin Dostluk Vakfı’nın Çin’in Tayvan bölgesindeki seçime ilişkin açıklamasıdır.


“Aynı tarihten ve soydan gelen bir ulusun evlatları asla birbirine uluslararası siyasi çıkarlar uğruna ihanet etmezler”. Eski ve bilge bir Çinli dostumuza ait olan bu cümle, kadim Çin milleti ve devletinin, tarihten süzülerek gelen, milli duruşunun bir ifadesidir.  

Tayvan seçimleri batı tarafından istismar edilmek isteniyor ancak batılı ülkelerin kendilerinin de altına imza attıkları Birleşmiş milletler kararları ve diğer uluslararası anlaşmalardan da net bir şekilde görüleceği üzere Çin Halk Cumhuriyeti tektir ve Tayvan Çin’in ayrılmaz bir parçasıdır.

Batı devletleri, ülkelerin iç işlerine karışmaya çalışmaktan vazgeçmelidir.

Çin Halk Cumhuriyeti ile ilişkilerde tek Çin ilkesi her zaman uluslararası kabul görmüş en önemli ilkedir.  Çin, doğal olarak milli birlik ve toprak bütünlüğüne karşı yapılacak her türlü saldırıya karşı meşru haklarını korumuştur ve koruyacaktır.

Batılı ülkelerin aksine Çin devleti asla yayılmacı ve sömürgeci olmamıştır. Çin zorla başka ülkelerin kaynaklarını ele geçirmek için kan dökmemiş aksine karşılıklı saygı, güven ve kazan-kazan prensipleri ile hareket ederek ülkelerin ortak refahını ve insanlığın ortak kaderini savunmuştur.

Çin ve Tayvan, bir pınarın bir birine kavuşmaya hazır iki kolu gibidir. Atalarımızın da ifade ettiği gibi, su akacak ve yolunu bulacaktır.

Türkiye Çin Dostluk Vakfı olarak “Tek Çin” ilkesi temelinde Çin ile dostane ve yapıcı ilişkiler geliştirmeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

Türkiye Çin Dostluk Vakfı adına,

Başkan,

Hasan ÇAPAN