info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Lİ QİANG, DÜNYA EKONOMİK FORUMU’NUN 2024 ZİRVESİ’NDE KONUŞTU


Çin Başbakanı Li Qiang, dün İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nun 2024 Zirvesi'nin açılış töreninde konuşma yaptı.

 Li Qiang, konuşmasında bu yılki zirvenin ana temasının “Güvenin Yeniden İnşası” olduğuna ve bu durumun dünya halkının ortak beklentilerine son derece uygun olduğuna işaret etti. Li, günümüzde ülkeler arasındaki güvenin tahrip edildiğini, güven eksikliğinin küresel ekonomik büyüme ve barışçıl gelişmeyi tehdit ettiğini vurgulayarak, güvenin yeniden tesis edilmesinin küresel ekonomik gelişme için hayati önem taşıdığını belirtti.  

Li Qiang konuşmasında küresel ekonomi alanında güvenin yeniden tesis edilmesi için 5 maddelik öneride bulundu. Buna göre, makroekonomik politika koordinasyonunun güçlendirilmesi gerekmekte, böylece küresel ekonomik büyümenin dinamizmi artırılmalı. İkinci olarak, küresel endüstriyel dağılımın iş birliğiyle pekiştirilmesi ve küresel endüstriyel zincirlerle tedarik zincirlerinin istikrarının ve pürüzsüzlüğünün korunması önemli. Üçüncüsü küresel bilim ve teknoloji iş birliği ile değişiminin teşvik edilmesi ve teknolojik ilerlemelerin insanlık için daha fazla yarar sağlaması gerekiyor. Dördüncü öneri; yeşil kalkınma ve iş birliğinin güçlendirilmesi ve küresel iklim değişikliğiyle mücadele için aktif adımlar atılmalı. Son olarak, Güney-Kuzey ve Güney-Güney iş birliklerinin pekiştirilmesi, herkes için yararlı bir dünya ekonomisinin kurulması için ortak çaba sarf edilmesi önem taşıyor.