info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN’DE HEDEF KALİTELİ ÜRETKENLİĞİ YÜKSELTMEK


Son aylarda Çin’de “yeni kaliteli üretkenlik” (new quality productivity) kavramı sıkça kullanılan bir ifade oldu.

 

Geçen yılın eylül ayında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Çin’in kuzeydoğusunda incelemede bulunurken bu kavramı ilk kez ortaya koydu. Xi Jinping kısa süre önce Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu’nun toplu öğrenim toplantısında konuyu derinlemesine aydınlattı.

Aslında ileri üretim gücü, Xi Jinping’in ekonomi düşüncesinin konsantre bir uygulaması olup, stratejik önem taşıyan ve geleceğe yönelik endüstri sektörlerinden oluşur ve nitelikli kalkınmaya bilimsel rehberlik eder. Peki, ileri üretim gücünü nasıl geliştirmeli?

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bu soruyu aşağıdaki şu düzenlemelerle yanıtladı.

Birincisi, dijitalleşme ve bilişim yoluyla geleneksel sektörlerin üretim verimliliği yükseltilmelidir. İkincisi, yeni yükselen endüstri sektörlerinin geliştirilmesiyle birlikte, yeni enerji, yeni malzeme, ileri imalatçılık ve elektronik bilişim gibi ekonomik büyümede motor rolü oynayan dayanıklı sektörler kalkındırılmalı. Üçüncüsü geleceğe yönelik endüstri sektörlerinin gelişmesi için etkili düzenlemeler yapılmalı. İnsansı robotlar, kuantum bilgisayarlar, meta-evren portalları, 6G ağ donanımları, beyin-bilgisayar etkileşimi, ay keşfi ve Mars keşfi gibi en ileri teknolojilerde atılım niteliğinde ilerlemelerin kaydedilmesi teşvik edilmeli. Son olarak endüstriyel nitelikli personelin yetiştirilmesi hızlandırılmalı.

Çin’de ileri üretim gücünün yükseltilmesi, dünya ülkelerinin ortak meydan okumaları göğüslemesine güç katacak. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping yaptığı konuşmada, insanlığın şu an ortak gelişme sorunlarını ortadan kaldırmak için iş birliğine daha çok ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Özellikle Çin’in ileri üretim gücünü yükseltmek ve dışa açık küresel rekabet gücüne dayalı inovasyon ortamını oluşturmak için harcadığı tüm çabaların, küresel iş birliğinin geliştirilmesine güç katmasına kesin gözüyle bakılıyor.