info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN'DE BAHAR BAYRAMI ALIŞVERİŞİNDE GELENEKSEL UNSURLARA BÜYÜK İLGİ


Çinlilerin en önemli geleneksel bayramı olan Bahar Bayramı, bu yıl 10 Şubat’ta başlayacak.

Bayram için satın alınan yeni giysiler, Çinlilerin bayram alışverişinde önemli bir yer tutuyor. Bu yıl bayram kıyafetlerinde geleneksel unsurlara büyük ilgi gösteriliyor.

Ülkenin en büyük e-ticaret platformlarından Tiktok’un (Douyin) açıkladığı verilere göre, platformda düzenlenen “Bayram Alışverişi Festivali” etkinliği kapsamında, 13-28 Ocak günlerinde çevrim içi satış gerçekleştirilen canlı yayınların toplam süresi 43 milyon 850 bin saate ulaştı. Yayınların toplam izlenme sayısının ise 143 milyarı geçtiği bildirildi.

Veriler, ayrıca Çinli markaların ürünlerinin ve geleneksel kültüre dair unsurları taşıyan ürünlerin bu yıl tüketicilerin beğenisini kazandığını gösterdi. Verilere göre, Çin’in geleneksel kıyafetlerinin satışı geçen yılın aynı dönemine göre 21 kat arttı.

Günlük hayata uygun şekilde, modern unsurların kullanılmasıyla tasarlanan yeni tarz geleneksel kıyafetler, özellikle gençler arasında popüler hâle geldi.

E-ticaret platformu Tmall’ın açıkladığı verilere göre, 2023 yılında Çin’de yeni tarz geleneksel kıyafet piyasasının ölçeği 1 milyar yuana ulaştı.

Ejderha motifi bayram alışverişlerinin yıldızı

Çin’de 10 Şubat itibarıyla geleneksel Ay takvimine göre Ejderha Yılı’na girilecek. Ejderha motifi taşıyan ürünler, Çin halkının bu yılki bayram alışverişindeki gözdesi oldu.

Bir başka e-ticaret platformundan edinilen verilere göre de bayram öncesinde Ejderha Yılı ile ilgili ürünler hakkında yapılan aramaların sayısı bir önceki yıla göre 640 kat arttı.

Bahar Bayramı dekorasyonları, oyuncak ejderhalar, kırmızı zarflar ve Ejderha Yılı’yla ilgili desenlerin yer aldığı cep telefonu kılıfları en çok satılan ürünler arasında yer aldı.