info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN, GUTERRES VE BM'NİN ÇALIŞMALARINA TAM DESTEK VERİYOR”


Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, Çin’in geçmişte olduğu gibi gelecekte de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve BM’nin çalışmalarına tam destek vereceğini belirtti.

Guterres dün düzenlenen toplantıda BM’nin yıllık çalışmalarının öncelikleri hakkında bir rapor sundu.

Zhang Jun toplantıda yaptığı konuşmada, Guterres liderliğindeki BM'nin risklerle, tehditlerle ve belirsizliklerle aktif olarak mücadele ederek, barışı koruma ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etme konusunda büyük çaba sarf ettiğini vurguladı.

Zhang, BM'nin çabalarını takdir ettiklerini ve yeni yılda karşılaşılan bir dizi tehdit karşısında dünyanın güçlü bir BM'ye ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Zhang, tüm taraflara, BM'nin uluslararası işlerdeki merkezi ve lider rolünü güçlü bir şekilde desteklemek için birlikte çalışma çağrısında bulundu.

BM Şartı'nın amacı ve ilkelerine sıkı sıkıya bağlı kalınması ve her türlü çifte standarda karşı çıkılması gerektiğini dile getiren Zhang, adalet ve hakkaniyet esasına dayanarak Filistin halkı dahil tüm acı çeken halklara barış umudu sunulmasının önemini vurguladı.

Zhang, “BM bayrağı altında dayanışma güçlendirilmeli, iş birliğine destek verilmeli ve zıtlaşmadan vazgeçilmeli. Özellikle büyük ülkeler, bu konuda yapıcı rol oynayarak, gerekli sorumluluklarını üstlenmeli. Küresel yönetişim sistemi ve BM üzerindeki reformlar, mevcut uluslararası siyasi durumları yansıtarak, Küresel Güney ülkelerinin kalkınma trendine uymalı, gelişmekte olan ülkelerin yaşadığı tarihi adaletsizliği düzeltmeli ve uluslararası düzenin daha adil ve rasyonel yönde gelişmesini ilerletmeli.” ifadelerini kullandı.