info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

DÜNYA, BAHAR BAYRAMI'NI KUTLAMAYA DEVAM EDİYOR


Dünyanın birçok ülkesi, Çin’in geleneksel yılbaşı olan Bahar Bayramı’nı çeşitli etkinliklerle kutlamaya devam ediyor.

 

Çin’in İslamabad Büyükelçiliği’nin desteğiyle Çin-Pakistan Gençlik ve Çocuk Bahar Bayramı Şenliği kısa süre önce Pakistan’ın başkenti İslamabad’da yapıldı. Şenlikte sahnelenen güzel gösteriler, izleyicilerin alkışlarını kazandı.

Bu sene Çin ile Moğolistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 75. yılı. Yıldönümü kapsamındaki etkinliklerin başlangıcı olarak Ulan Batur’da Bahar Bayramı kutlandı. Moğolistan’ın milli kayakçılarından oluşan bir ekip, kayak yaparak ejderha dansını sergiledi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yaşayan Çinliler tarafından hazırlanan Bahar Bayramı Galası ise dünyaca meşhur sanat merkezi olan Dubai Operası sahnesinde gösterildi. Beş aylık hazırlık yapılan ve göstericilerin sayısının bin 200’ü aştığı galaya 72 farklı uyruktan aktörün katılmasıyla Guinness Dünya rekoru kırıldı.

Çin’in New York Başkonsolosluğu tarafından organize edilen “Mutlu Bahar Bayramı” adlı etkinliğe katılan Çin’in New York Başkonsolosu Huang Ping, Çin ve ABD halklarının ejderha yılını kutlarken birbirini daha yakından tanıyarak ikili ilişkileri geliştirmek için katkı yapmasını temenni ettiğini söyledi. NASDAQ'da da Bahar Bayramı için özel gong çalma töreni düzenlendi.

Ayrıca Türkiye, Ürdün, Singapur, Tayland ve Fas’ta Bahar Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı.