info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

UNCTAD: KÜRESEL TİCARET YOLLARI YENİDEN ŞEKİLLENİYOR


BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) yaptığı bir analizde, Kızıldeniz’deki taşımacılık yolunun tıkanmasının Süveyş Kanalı’nın su taşımacılığını ciddi boyutta etkilediğine işaret ederek, bu unsurun gergin küresel jeopolitik atmosfer ve iklim meydan okuması gibi unsurla birlikte, küresel ticaret rotasını yeniden şekillendirmekte olduğunu savundu.

UNCTAD, Süveyş Kanalı’nda gemi trafiğinin zirve dönemine göre yüzde 42 oranında, her hafta Kanal’dan geçen konteyner gemilerin sayısının ise yüzde 67 oranında azaldığını tahmin etti.

Buna paralel olarak, Panama Kanalı’nda gemi trafiğinin de hızla azaldığı belirtildi.

UNCTAD, belirsizliklerin artmasıyla Süveyş Kanalı’ndan kaçınmak amacıyla Ümit Burnu’nu tercih etmenin gemi şirketlerine ek ekonomik baskı getirdiğini kaydetti.

Bazı Doğu Afrika ülkelerinin dış ticaretinin yüksek seviyede Süveyş Kanalı’na bağlı olduğuna dikkat çeken UNCTAD, Süveyş Kanalı’ndaki trafiğin kesintiye uğramasının küresel ekonomiye derin etki getirdiğine işaret ederek, bunun küresel tedarik zincirini tehdit edeceğini ve mal teslimini geciktirebileceğini, ayrıca daha yüksek maliyet ve enflasyona neden olabileceğini belirtti.