info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

WANG WENTAO, ABU DABİ'DE DTÖ TOPLANTISINA KATILDI


Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) 13. Bakanlar Toplantısı kapsamında, Ticaret ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanlar Toplantısı dün Abu Dabi’de düzenlendi. Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, toplantıda hazır bulundu.

Wang Wentao, Çin'in yeni kalkınma konseptlerini uygulayarak yüksek kaliteli kalkınmayı teşvik ettiğini, insan ile doğa arasındaki  uyuma odaklanan modernizasyonu gerçekleştirmeye çalıştığını, avantajlarını ve deneyimlerini kullanarak dünyaya daha yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı yeşil ürünler sağladığını, iklim değişikliği ve kalkınma dengesizlikleri gibi ortak küresel zorluklarla başa çıkmak için katkılarda bulunduğunu vurguladı.

Wang Wentao, tüm tarafların yeşil ürünlerin ticareti için ortak bir ortam yaratması ve yeşil ticaretin serbestleştirilmesi ile kolaylaştırılması yönünde çalışması gerektiğini yineledi.

Dijital ticaretin hızlı bir şekilde geliştiğini ve özellikle gelişmekte olan ülkelere yeni bir ivme kazandırdığını dile getiren Wang Wentao, elektronik iletimin tarifelerden geçici olarak muaf tutulması, e-ticaret müzakerelerinin en kısa sürede sonuçlandırılması ve çok taraflı dijital ticaret kurallarının oluşturma sürecinin hızlandırılmasını desteklediklerini ifade etti.

Wang Wentao, bazı üyelerin “yeşil” ve “adil ticaret” adı altında korumacılık uyguladığına ve sürdürülebilir kalkınmayı engellediğine dikkat çekti. Düzenleyici incelemeyi güçlendirme ve küresel sanayi ve tedarik zincirlerinin istikrarını ve dayanıklılığını artırma desteğini yineledi.

Wang Wentao, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik kalkınmasına ve sanayileşmesine yardımcı olmak ve Birleşmiş Milletler (BM) 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin uygulanmasını teşvik etmek amacıyla, Kalkınma İçin Yatırımın Kolaylaştırılması (IFD) anlaşmasının DTÖ'nün yasal çerçevesine dahil edilmesi çağrısında bulundu.