info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇHSDK 14. Ulusal Komitesi 2. Toplantısı'nda önemli kararlar alındı


Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) 14. Ulusal Komitesi 2. Toplantısı dün sona erdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping toplantıda üyeleri büyük birlik ve dayanışmaya katkıda bulunmaya ve Çin tarzı modernleşme sürecini ilerletmek için çaba göstermeye çağırdı.

ÇHSDK Ulusal Komitesi Başkanı Wang Huning’in başkanlık ettiği kapanış toplantısına Xi Jinping’in yanı sıra Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu daimi üyelerinden Li Qiang, Zhaoleji, Cai Qi, Ding Xuexiang, Li Xi ve Han Zheng katıldı.

Toplantıda geçen seneki çalışma raporuna ilişkin bir karar ve yeni yıl tekliflerini inceleme raporuna ilişkin bir karar ve bir siyasi karar onaylandı.

Toplantıda ÇHSDK kapsamındaki bütün örgütlere, her düzeydeki komitelere ve üyelere Xi Jinping liderliğindeki ÇKP Merkez Komitesi etrafında daha sıkı birliktelik ve ÇHSDK için yeni çığır açan başarılar elde etme çağrısında bulunuldu.

Toplantıda geçen yıl, ÇKP liderliğinde tüm etnik grupların ortak çabalarıyla ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınma ana hedeflerine başarıyla ulaşıldığı hatırlatıldı.

2024 yılı, Çin Halk Cumhuriyeti ve ÇHSDK'nin kuruluşunun 75. yıldönümüne işaret ediyor. Toplantıda, 75 yıldır ÇKP liderliğinde ÇHSDK'nin Çin Halk Cumhuriyeti'nin gelişmesine, reform yolunu keşfetmesine ve Çin Rüyası'nı gerçekleştirmesine büyük katkılar sağladığı belirtildi. ÇHSDK'nin siyasi danışmanlık, demokratik denetim ve devlet işlerine katılım ve müzakere yeteneklerini artırması gerektiği vurgulandı.

Toplantıda, ÇHSDK üyeleri, Çin tarzı modernleşme sürecinde, modern bir sosyalist ülke inşa etmekte gösterdikleri adanmışlık, sorumluluk ve kararlılıkla Çin ulusunun dinamizmini her alanda geliştirmek için birlikte çaba sarf etmeye çağrıldı.