info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN, ULUSLARARASI YOLCU GEMİLERİNİ AĞIRLIYOR


Çin'in geçen yılın eylül ayında uluslararası yolcu gemilerine yeniden kapı açma kararını duyurmasından bu yana, Çin’in birçok bölgesine uluslararası yolcu gemileri geldi. Bu gemiler için gümrük işlemleri kolaylaştırıldı.

10 Şubat'ta, ABD'den gelen bir yolcu gemisi Dalian kentinin uluslararası yolcu gemisi iskelesine yanaştı. Bu olayla birlikte, 47 ülkeden 2 binden fazla yolcu ve mürettebat, Çin'deki yolculuklarına başladı ve böylece Dalian kenti bir uluslararası yolcu gemisini ağırlamış oldu.

Aynı gün, Xiamen kenti de bir uluslararası yolcu gemisini kabul etti. Bin 600'den fazla yolcu taşıyan Costa Mediterranea, Xiamen'de dört gün kaldıktan sonra Japonya'ya doğru yola çıkacak.

Geçen eylül ayından bu yana Çin'e uluslararası yolcu gemilerine yeniden açılmasıyla birlikte, uluslararası yolcu seferleri giderek artıyor.

Bahar Bayramı trafiği sırasında, Hainan eyaletinin Sanya kentinden yurtdışına 15 uluslararası sefer gerçekleştirildi. Çin'deki birçok liman, uluslararası yolcu gemilerine daha iyi hizmet sunabilmek için altyapı tesislerini iyileştirirken, gümrük birimleri de karantina ve mal kontrolü dahil olmak üzere çeşitli prosedürleri kolaylaştırdı.