info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİNLİ VE YABANCI UZMANLAR ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISINDA BULUNDU


Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin 55. oturumuna denk gelen "Sivil Örgütlerin İşbirliği ile İnsan Haklarının Korunması ve Sürdürülebilir Kalkınmanın Teşviki" temalı bir seminer, 12 Mart'ta Cenevre'de düzenlendi.

Bu seminerin amacı, insan hakları alanında sivil iş birliğini pekiştirmek, ortak bir fikir birliği oluşturmak ve küresel sürdürülebilir kalkınmayı ile insan haklarının korunmasını desteklemek olarak belirlendi.

Katılan uzmanlar, insan haklarının sürdürülebilir kalkınmanın temelini oluşturduğunu, mevcut dünya ekonomisinin karşılaştığı zorluklar ve küresel kalkınma eşitsizliklerinin artması bağlamında, uluslararası toplumun iş birliğini artırması, sürdürülebilir kalkınma için global bir ortaklık kurması, BM'nin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin uygulanmasını hızlandırması ve kaliteli kalkınmayı desteklemesi gerektiğine dikkat çekti.

Çinli uzmanlar, kalkınma süreçlerinde “insan odaklı” bir yaklaşım benimsemek, insanların geçim kaynaklarını korumak ve insan haklarını ilerletmek gerektiğini vurguladı.