info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN'DEN ABD'NİN YARI İLETKEN İHRACAT KISITLAMALARINI GÜÇLENDİRMESİNE TEPKİ


Çin Ticaret Bakanlığı, ABD'nin yarı iletken ihracatına yönelik kısıtlama tedbirlerinde yapılacak değişiklikler konusunda tutumunu açıkladı.

ABD Ticaret Bakanlığı, yerel saat ile 29 Mart'ta, 17 Ekim 2023'te uygulanmaya başlanan yarı iletken ihracatı kısıtlamalarında değişiklik yapılacağını duyurdu.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, "Amerikan işletmeleri de dahil olmak üzere dünya genelindeki tüm işletmeler istikrarlı ve öngörülebilir bir iş ortamı bekliyor. ABD'nin ulusal güvenlik kavramını genişleterek yarı iletken ihracatına yönelik kısıtlamaları keyfi bir şekilde güçlendirmesi, sadece Çinli ve Amerikan işletmeleri arasındaki normal ekonomik ve ticari iş birliğine engel olmakla kalmayıp, aynı zamanda küresel yarı iletken endüstrisinde büyük bir belirsizlik yaratıyor." dedi.

Bu tür eylemlerin, Çinli ve yabancı işletmeler arasındaki karşılıklı yarara dayalı iş birliğini ciddi şekilde etkileyerek meşru hak ve çıkarları zarara uğrattığını belirten sözcü, buna kararlılıkla karşı olduklarını ifade etti.

Yarı iletken endüstrisinin küresel olarak yüksek bir entegrasyon seviyesine sahip olduğunu ve Çin'in dünyanın en büyük yarı iletken piyasası olduğunu hatırlatan sözcü, ilgili taraflarla işbirliğini güçlendirerek küresel yarı iletken sektörünün endüstriyel ve tedarik zincirlerinin güvenliğini ve istikrarını artırmak için çaba göstereceklerini kaydetti.