info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

WANG Yİ, RUS MEVKİDAŞIYLA BİR ARAYA GELDİ


Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Rusya’nın Nijniy Novgorod kentinde Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüştü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısa süre önce Çin’e yaptığı ziyaretin başarıyla geçtiğini hatırlatan Bakan Wang, iki tarafın, iki ülke lideri arasında varılan önemli mutabakatı hayata geçirmesi ve iki ülke arasında farklı alanlardaki işbirliğini iki liderin stratejik önderliğinde ilerletmesi gerektiğini kaydetti.

Wang Yi, Çin’in, Rusya ile birlikte işbirliği potansiyelini ortaya çıkarıp dış engelleri göğüslemeye ve ikili ilişkileri daha ileriye taşımaya hazır olduğunu vurguladı.

Wang, BRICS’in, yeni yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerin dayanışma ve işbirliğinin önemli platformu olduğunu ifade ederek, genişletilmiş BRICS mekanizmasının daha adil ve makul bir küresel yönetişim sisteminin oluşturulmasında kilit ve önemli bir rol oynayacağını kaydetti.

Lavrov, görüşmede Putin’in Çin ziyaretinde iki ülke liderinin Rusya-Çin ilişkilerinin gelişme yönünü belirlediğini hatırlatarak Çin ile birlikte iki lider arasında varılan önemli mutabakatı yerine getirmeye, üst düzey temasları yoğunlaştırmaya, çeşitli alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye ve Rusya-Çin Kültür Yılı etkinliğini gerçekleştirmeye hazır olduklarını belirtti.

Lavrov Rusya’nın, Çin ile birlikte Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi gibi çok taraflı platformlardaki eşgüdümü pekiştirerek diplomatik koordinasyonu güçlendirmeye hazır olduğuna işaret etti.

İki bakan ayrıca Ukrayna krizi gibi mevcut uluslararası ve bölgesel durum hakkında fikir alışverişinde bulundu.