info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Shenzhou-10 Uzay Aracı Başarıyla Fırlatıldı


Shenzhou-10 adlı uzay aracı, Tiangong-1 uzay modülüne kenetlemek üzere bugün (11 Haziran) saat 17:38'de uzaya başarıyla fırlatıldı. Bu uçuş, Çin'de insanlı uzay çalışmaları tarihinde ilk uygulanabilir uçuş olma özelliği taşıyor.

Çin İnsanlı Uzay İstasyonu Programı sözcüsü Wu Ping dün (10 Haziran) düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Shengzhou-10'un uzayda 15 gün kalacağını, rotasına girdikten sonra Tiangong-1 ile bir kere otomatik kenetlenme ve bir kere elle kenetlenme yapacağını duyurdu. Shengzhou-10 ile Tiangong-1'in kenetlendiğinde taykonotlar Tiangong-1'e girerek, tıp deneyleri, teknoloji deneyleri ve eğitim faaliyetleri yapacak. Ardından Shengzhou-10 ve Tiangong-1 ayrılacak. Shengzhou-10 yeryüzüne dönerken, Tiangong-1 uzay yolculuğuna devam edecek.

Shenzhou-10 aracıyla uzay yolculuğuna çıkacak 3 taykonot dün (10 Haziran) basının karşısına çıktı.

48 yaşındaki tümgeneral Nie Haisheng, Shengzhou-6 ile uzay uçuşuna katılmıştı. Nie, uzay uçuşunun komutasını yürütecek ve elle kenetleme işlemini yapacak. 47 yaşındaki Zhang Xiaoguang, uzay aracının sürüşü, elle kenetlenmesi ve yerküreye çekilmesi gibi görevlerin tamamlanması için komutan Nie Haisheng'e yardımcı olacak. 33 yaşındaki kadın taykonot Wang Yaping ise, uzay aracının durumunu denetlemek, uzay deneyleri, cihazları çalıştırma ve mürettebatın çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak gibi görevleri üstlenecek. Ayrıca uzayda eğitim verecek. Wang Yaping, Çin'in ikinci kadın taykonotu ve 80'li yıllarda doğan ilk taykonotu olarak biliniyor.

Uzay uçuşunun komutasını yürütecek olan taykonot Nie Haisheng, Shengzhou-6 ile uzay uçuşuna katılmıştı. Nie şunları kaydetti:

"Shengzhou-6 uçuşuna göre, bu kez uçuş daha uzun sürecek. Uçuş süresince de daha çok deney yapılacak. Dolayısıyla daha fazla risk ve zorlukla karşı karşıya bulunacağız. Bu yepyeni bir test. Misyonda yer aldığım son derece gururluyum. Görevin ağırlığını omuzlarımda hissediyorum, diğer iki arkadaşlarımla beraber misyonu başarıyla yerine getireceğimize inanıyorum."

Shenzhou-9 uzay aracına göre, Shenzhou-10 aracında taykonotlar için daha iyi olanaklar sağlandı. Araçta çöp işlemi iyileştirilirken, taykonotların damak zevklerine göre yiyecekler hazırlandı. Bunun yanı sıra, taykonotların mesai düzeni de standart hale getirildi. Öte yandan, Tiangong uzay modülünde yer tahtaları dahil bazı cihazlarda yapılan iyilşetirme sayesinde, taykonotların uzaydaki hayatı daha konforlu olacak.

Tiangong uzay modülü ve Shenzhou-10 uzay aracı arasında yapılacak kenetleme, üç aşamadan oluşan Çin insanlı uzay projesinin ikinci aşamasının son çalışması. Kenetlemeyle üç hedefe ulaşılması bekleniyor. Birincisi, kenetleme teknolojisinin güvenilirliğini tespit etmek. İkincisi, taykonotların uzay rotasında kalışlarına ilişkin teknolojileri tespit etmek. Üçüncüsü ise uzay istasyonu kurma teknolojisini kanıtlamak. Shenzhou-8 ile Shenzhou-9 uzay araçlarının yaptığı deney niteliğindeki uçuşlardan farklı olarak, Shenzhou-10'un son uçuşu, Çin'de insanlı uzay tarihinde ilk uygulanabilir uçuş olma niteliği taşıyor.

11.06.2013 CRI - Çin İnsanlı Uzay İstasyonu Programı sözcüsü Wu Ping, son uçuşun Shenzhou uzay araçları ve Uzun Yürüyüş-2F tipi roketlerden oluşan uzay ve yerküre arasında gidiş-dönüş nakliyat sisteminin uygulanabilir aşamaya girdiğini simgelediğini vurguladı. Wu Ping, sözlerini şöyle kaydetti:

"Son uçuş, uygulanabilir nitelikte bir uçuş. Bu, önceden yapılan deney niteliğindeki uçuşlara göre, ayrı bir anlam taşıyor. Son uçuşla, Tiangong-1'e insan ve malzeme sevki konusunda hizmet sağlanacak. Shenzhou-8 ve Shenzhou-9'un ardından, uzay araçlarıyla taşıma roketlerin teknoloji pozisyonu temel olarak sabitleşti."

Shenzhou-10 uzay aracının uçuş süresince, diğer bir merak konusu da taykonotların uzay ortamında ilk ve ortaokul öğrencilerine ders verecek olması. Kadın taykonot Wang Yaping halklar arasında bilimi yaygınlaştırma amacı taşıyan bu görevi üstlenerek, Çin'in ilk uzay öğretmeni olacak. Wang Yaping ders hakkında şunları söyledi:

"Bu, ülkemizde uzay ortamında yapılacak ilk eğitim. Eğitim, uzay-yerküre arasında etkileşim tarzıyla insanların yerçekimi ortamında karşılaştıkları ilginç bazı fizik görünümlerini gösterecek."