info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Guangdong´da Görülmesi Gereken 10 Yer


13.09.2012 GB Times – Çin’in güneyinde yer alan Guangdong Eyaleti Çin ana karasının güney kapısı olarak adlandırılır, Hong Kong ve Makao’nun sınırındadır ve aynı zamanda ASEAN Güneydoğu Uluslar Birliği ülkelerine (Filipinler, Malezya, Tayland, Endonezya ve Singapur) coğrafi olarak yakındır. Eyalet turizm kaynakları açısından zengindir ve turistler tarafından popülerdir.

Bölgede Guanzghou, Foshan, Chaozhou, Meizhou, Zhaoqing, Leizhou ve Zhongshan olmak üzere yedi ulusal tarihi şehir bulunur. Bu şehirlerin her birinin kendine has özellikleri vardır. İster antik mimarisi ister doğal güzellikleri olsun bu bölge turistleri şaşkınlığa ve hayrete düşürecektir.

Ünlü Danxia Dağı dışında bölgede gezilecek başka etkileyici yerler de vardır.

CCTV Nanhai Fim ve Televizyon Kenti

“Çin’in Hollywood”u olarak da bilinen Nanhai Film ve Televizyon Kenti, CCTV’ye doğrudan bağlı dört film ve televizyon çekim bazından biridir. Romance of the Three Kingdoms (Üç Krallığın Düşü) dahil birçok ünlü televizyon dizilerinin çekimi burada yapılmıştır. Sette farklı tarzlarda mimari yapılar, muhteşem bir saray, Çin halk evleri ve batı mimarisinde yapılan binalar bulunur.

Giriş Ücreti: 70 yuan

Gezmek İçin En İyi Zaman: Ekim – Mart arası

Shenzhen Dünya Penceresi Parkı (Shenzhen Window of the World)

Nanshan Bölgesi, Huaqiao’da bulunan Shenzhen Dünya Penceresi, Shenzhen’da en çok gezilen turistik yerlerin biridir. 480.000 metre karelik bir alanı kaplayan parkta dünya harikalarının, tarihi mirasların ve ünlü sit alanlarının replikaları görülebilir.

Park, Dünya Plazası, Doğu Bölgesi, Okyanusya Bölgesi, Avrupa Bölgesi, Afrika Bölgesi, Modern Teknoloji ve Eğlence Bölümü, Dünya Heykel Bahçesi ve Uluslararası Cadde olmak üzere toplam sekiz bölümden oluşur. Mısır Piramitleri, Büyük Kanyon, St. Peters Bazilikası ve Taj Mahal gibi dünya harikalarını da içerisinde barındıran parkta toplam 130 gezilecek yapı vardır.

Giriş Ücreti: 160 yuan

Gezmek İçin En İyi Zaman: Ekim – Mart arası

Luofu Dağı (Luofu Mountain National Scenic Area)

Huizhou şehrinin Bolou ilçesinde yer alan Luofu Dağı, Çin’deki on kutsal Taoizm dağından biridir. 260 kilometre karelik alanı kaplar ve 432 zirve, 980’den fazla şelale, kaynak ve 18 mağara vardır.

Giriş Ücreti: 60 yuan

Gezmek İçin En İyi Zaman: Tüm yıl süresince

Guangzhou Chimelong Parkı

Guangzhou şehrinin Panyu bölgesinde bulunan Guangzhou Chimelong Parkı bünyesinde Chimelong Paradise, Xiangjiang Safari Parkı, Chimelong Su Parkı, Chimelong Uluslararası Sirki, Guangzhou Timsah Parkı ve Chimelong Golf Merkezi olmak üzere toplam dokuz alt grubu da barındırır. Guangzhou’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Giriş Ücreti:

200 yuan (Chimelong Paradise)

200 yuan (Chimelong Xiangjiang Safari Parkı)

180 yuan – 250 yuan (Chimelong Su Parkı)

90 yuan (Guangzhou Timsah Parkı)

Gezmek İçin En İyi Zaman: Yazın

Chen Clan Akademisi

Guangzhou şehrinin Zhongshan 7. Caddesi üzerinde yer alan Chen Clan Akademisi Qing Hanedanı döneminden kalma tarih bir evdir. Yapımına Guangxu hükümdarının 14. yılında (1888) başlanmış ve bina Guangxu hükümdarının 20. yılında (1894) tamamlanmıştır. 6400 metre karelik bir alanı kaplayan evde toplam 19 bina ve 6 avlu bulunmaktadır. Özellikle muhteşem tahta oymacılığı ve taş işlemeciliği ile bilinen ev Çin Danıştayı’nın koruması altında taşınmaz bir tarihi eserdir.

Giriş Ücreti: 10 yuan

Gezmek İçin En İyi Zaman:  Eylül – Aralık arası

Sun Yat-sen’in Yaşadığı Ev / Müze

Zhongshan şehrinin Cuiheng köyinde yer alan Sun Yat-sen’in yaşadığı ev artık bir müzedir. Müze, Cuiheng köyünde geleneksel evlerine uygun bir stilde yapılmıştır, Sun Yat-sen’in hayat hikayesini anlatır. 500 metre karelik bir alana sahip bina iki kattan oluşur, Çin ve batılı motiflerden yararlanılmıştır. Müze, Zhongshan şehrinde Danıştay tarafından korunan tek taşınmaz tarihi eserdir.

Giriş: Ücretsiz

Gezmek İçin En İyi Zaman: Bahar ve Sonbahar

Kaiping Diaolou (Kaiping Gözcü Kuleleri)

Kaiping Diaolou Gözcü Kuleleri, Guang Eyaleti’nde Kaiping şehrinde yer alır. Kendine has mimari özelliğiyle zarif batı tarzını ve güney Çin tarzını kombin eder. Başlangıçta Diaolou sayısı 3000’den fazlaydı, şuan ise 15 ilçeye yayılmış bir şekilde toplam 1800 Diaolou bulunmaktadır. İlk yapım tarihi Ming Hanedanı dönemine (1368-1644) dayanır, daha sonra 1920’lerde ilerlemiştir. Ünlü film “Let the Bullets Fly” Diaolou’da çekilmiştir. Farklı sayıları ve değişik tarzları nedeniyle “Gözcü Kuleleri Müzesi” olarak da bilinir.

Giriş Ücreti: 180 yuan

Gezmek İçin En İyi Zaman: Nisan – Eylül arası

Guangxiao Tapınağı

Guangzhou’da Guangxiao Caddesi’nde yer alan Guangxiao Tapınağı’nın Çin Budizmi’ndeki yeri çok önemlidir. Kuzey ve Güney Hanedanları döneminde (420-581), Zen ustası Zhiyao adında Hintli bir rahip Tibet üzerinden Guangzhou’ya gelmiştir. Bu tapınakta ders veren rahip yanında getirdiği bodhi ağacını da buraya dikmiştir.

Guangxiao Tapınağı’nın muhteşem ve görkemli manzarası vardır. Mahavira Salonu ana yapısıdır. İçerisinde ise yeni onarılmış üç Buda heykeli vardır. Ortadaki Sakyamuni, solundaki Manjusri ve sağındaki ise Samantabhadra’dır. Güney Çin’deki birçok tapınak mimari açıdan Guangxiao Tapınağı’na benzer.

Giriş Ücreti: 5 yuan (Budistlere ücretsizdir)

Gezmek İçin En İyi Zaman: Tüm yıl süresince

Yedi Yıldızlı Kayalık (Seven Star Crags)

Zhaoqing’de yer alan Yedi Yıldızlı Kayalık, Langfeng Kayası, Jade Screen Kayası, Stone Chamber Kayası, Heavenly Pillar Kayası, Toad Kayası, İmmortal Palm Kayası ve Apo Kayası olarak adlandırılan yedi kireç taşı tümseğinden oluşur. 600 hektarlık bir alanı kaplayan kayalıklar uzaktan büyük ayı takım yıldızlarını andırır.

Giriş Ücreti: 60 yuan

Gezmek İçin En İyi Zaman: Temmuz – Eylül arası

Danxia Dağı

Shaoguan şehrinin Renhua ilçeisnde yer alan Danxia Dağı, “Çin’in Kırmızı Taşlı Parkı” olarak da bilinir. Değişik arazi şeklinden ötürü Dünya Doğal Mirası listesine girmeyi başarmıştır.

Giriş Ücreti: 100 yuan

Gezmek İçin En İyi Zaman: Nisan – Ekim arası