info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Pekin´in İpek Sokağı - Çin Usulü Alışveriş


18.12.2012 GB Times - Lüks dükkânları ve gelişmiş müşteri hizmetleriyle bilinen şaşalı alışveriş merkezlerini unutun, oralar çok sıkıcı ve sıradan.  Onun yerine, Pekin’in merkezinde yer alan ve Çin usulü alışveriş yapmayı denemek isteyen maceraperest ziyaretçilere göre olan ünlü İpek Sokağı Çarşısı’nı ziyaret edin.

Günde binlerce turist tarafından ziyaret edilen ve çok hareketli bir alışveriş noktası olan İpek Sokağı Çarşısı’na (Xuishui Jie) gitmeden Pekin gezinizi tamamlamamalısınız. Hiçbir şey satın almak niyetinde olmasanız bile orayı ziyaret etmek başlı başına bir deneyimdir.

Çamurlu Yoldan Turistik Cazibeye

Pekin Merkezi Ticaret Bölgesi’ne yakın kurulmuş olan İpek Sokağı Alışveriş Merkezi binası, onlarca yabancı elçiliğin, büyük lüks otellerin ve resmi dairelerin arasında yer alır.

İpek Sokağı Alışveriş merkezi, hem yeni hem de eskidir. 2005’ten önce,  labirent gibi içinde sayısız pasajlardan oluşan ve tasarımcıların yaptığı ayakkabıların “adeta gerçek gibi duran” taklitlerinin ve ucuz aksesuarlarının bulunduğu kötü tanınmış açık bir pazardı.

Xiushui Sokağı veya eski adıyla, Choushui Sokağı’nın kökeni, Qing Hanedanı dönemine dayanır. O zamanlar mütevazi ve gösterişsiz birkaç dükkanın bulunduğu çamurlu bir yoldan oluşmaktaydı.

Şimdi ise, Çin Seddi ve Yasak Şehir ile eşit düzeyde Pekin’in ana turistik yerlerinden biridir. 1700 dükkanı ve 3000 çalışanı ile 7 katlık dev bir karınca yuvasını andıran İpek Sokağı Çarşısı sakin alışveriş yapmaya alışkın olanlar için pek uygun bir yer değildir.

İpek Yolu Çarşısı’nda kıyafet, ayakkabı, çanta, elektronik aletler, takı ve aksesuarlar, geleneksel Çin kumaşları, ipekli ürünler, yatak takımları, çocuklar için eşya ve oyuncaklar,  her türlü ıvır zıvır ve hediyelik eşyalar vs kısacası hemen hemen her şey bulunur.

Hepsi Taklit mi?

Gerçeği söylemek gerekirse, Çinliler, telif hakları konusunda asla iyi bir itibar sahibi olmadılar. Pekinde veya Çin’in herhangi bir şehrinde taklit ürünler satmak, meyve sebze satmak kadar kolaydır.

Ekim 2010’da İpek Sokağı Çarşısı idaresi,  yetkisiz ve sahte ürünlerin satış oranını düşürmek amacıyla bir kampanya başlattı. O zamandan beri taklit ürünlerin satışında düşüş yaşanmıştır.

Bunun yanı sıra, Hello Kitty gibi iyi bilinen ünlü markalar burada dükkan açmaya başladı.

Yine de, Pekin İpek Sokağı Şirketi’nin Genel Müdürü Hu Wenli’nin satıcılar hakkında kademeli olarak, entelektüel mülkiyet haklarının farkına vardıklarını söylemesine ve çarşıda hemen dikkatinizi çeken ''orijinali alın, yetkisizleri almayın'' yazılı büyük yazılara rağmen, yıllardır orada var olanla savaşmak çok zordur.

İpek Sokağında alışveriş yaparken sağduyunuzu kullanın. Emin değilseniz, kendinize: ''Praga çanta 15 Amerikan doları, Burberry gömlek 10 Amerikan doları olabilir mi?'' diye sorun. Cevabı çok basit.

Ürkekler için değil

İyi bir pazarlama yeteneği ve ısrarcılık, İpek Sokağı’nda bir alışveriş maratonundan sağ çıkmanız için gereklidir. Fiziksel olarak size çok yaklaşan, kelimenin tam anlamıyla sizi dükkânlarına sürükleyip oradan bir şey almadan çıkmanıza engel olan satıcıları dikkate almayın.

Alışverişte bu tür fiziksel yakınlaşma sizin tamamen karşı olduğunuz bir şeyse, o zaman burası kesinlikle size göre değil.

İngilizce, daha doğrusu bozuk İngilizce İpek Sokağı’ndaki ana iletim dilidir, bunun yanında Rusça, Japonca, İspanyolca ve diğer diller de duyulabilir.

Düşürene kadar pazarlık

İpek Sokağında işe yarar tek kural, daha önce yapmadığınız kadar pazarlık yapmaktır. Fiyatları %80 düşürmek, ender bir durum değil. Tam aksine, 450 yuan istenen bir fuların 35 yuana sizin olması oldukça normaldir.

Pazarlık avcısının cenneti gibi geliyor kulağa, değil mi? Özellikle sağlam sinirlere sahip olanlar ile sabır ve zekiliği adil paylaşanlar için kesinlikle doğru.

Dükkan sahiplerinin ilk verdiği rakam genelde epey yüksektir. ''Yalnız sizin için'' ,''bunu herkese 500 RMB’ye veririm, ama size 400 RMB’ye veririm'' gibi tuzaklara asla düşmeyin. İnatçı satıcılar, kalıplaşmış sözcükleri kullanarak sizin, dikkatinizi çekmeye çalışırlar. Ama emin olun, ürün hala çok pahalıdır.

Hesap makineleri burada sihirli aletlerdir. Önce bu cihaz üstünde bir rakam yazılmadan, hiçbir işlem yapılmaz. Onların kuralıyla oynayın ve siz de fiyatınızı yazmakta serbest olun. Büyük ihtimalle, ''şaka mı yapıyorsun?' 'diyecekler. Ama kararlı ve ikna edici olun.

Eğer bir şey işe yaramazsa ve fiyattan hala memnun değilseniz, size başka bir hile, yürüyüp gidiyormuş gibi ya da uzaklaşıyormuş gibi yapın. Bu andan itibaren göreceksiniz, en iyi fiyat size daha çok yaklaşacaktır. Bunun için burada değil misiniz?

Yorucu alışverişten kurtulmak için, alışveriş merkezinin sokak katındaki uluslararası kahve dükkanlarında veya restoranlarında mola verebilirsiniz. Göreceksiniz ki, uluslararası yiyecek-içecek demek uluslararası fiyat demek.