info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin´in En İyi Üniversiteleri


Beijing Üniversitesi               

1898 yılında kurulan Beijing Üniversitesi, yüksek öğretim ve araştırma seviyesiyle Çin’in en tanınmış ve Çin tarihinde en uzun geçmişe sahip olan devlet üniversitelerinden biridir. 

Beijing Üniversitesi’ne bağlı sosyal bilimler, sosyoloji, fen bilimleri, bilişim ve mühendislik ile tıp da dahil 5 fakülte ve 42 bölüm, 216 araştırma merkezi ve 18 öğretim hastanesi bulunuyor. Beijing Üniversitesi’nin Çince, batı dilleri, tarih, fizik ve biyoloji gibi bilim dalları Çin’de çok ünlüdür. 

Beijing Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler arasında 15 bin ön lisans ve lisans öğrencisi, 12 bin lisans üstü ve doktora öğrencisi ve çok sayıda yabancı öğrenci bulunuyor. Beijing Üniversitesi’nin kütüphanesi, 6.29 milyon kitabıyla Asya’daki en büyük üniversite kütüphanesi durmunda. Beijing Üniversitesi ile ilgili daha çok bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki web sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.pku.edu.cn

Tsinghua Üniversitesi        

Çin’in başkenti Beijing’de bulunan Tsinghua Üniversitesi, fen ve mühendislik bilimleri dallarıyla tanınan akademik nitelikte ve kapsamlı bir devlet üniversitesidir. 100 yıla yakın bir geçmişe sahip olan Tsinghua Üniversitesi, şu an Çin’deki üst düzey kalifiye insan yetiştiren en önemli eğitim kurumlarından biridir. 

Tsinghua Üniversitesi’ne bağlı Fen Bilimleri Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliği ve Hidrolojik Mühendisliği Fakültesi, Makine Mühendisliği Fakültesi, Bilişim Bilimi ve Teknolojisi Fakültesi, Sosyoloji ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Ekonomi Yönetimi Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Kamu Yönetimi Fakültesi de dahil 11 fakülte ve 44 bölüm bulunuyor. Tsinghua Üniversitesi mimarlık, bilgisayar, otomobil ve yüksek enerji fiziği gibi bilim dallarında Çin’de yüksek saygınlığa sahiptir. Son 20 yılda Tsinghua Üniversitesi’nin, kapsamlı bir üniversiteye dönüştürülmesi için kapsamına Çince, basın ve yayın gibi sosyal bilimler ile ilgili bilim dalları eklendi ve bir tıp fakültesi oluşturulması çalışmaları sürdürülüyor. 

Tsinghua Üniversitesi’de 7100 öğretim personeli, 12 binden fazlası lisans öğrencisi ve 10 bin kadarı lisansüstü ve doktora öğrencisi olmak üzere toplam 20 bini aşkın öğrenci bulunuyor. Her geçen gün daha çok sayıda yabancı öğrenci Tsinghua Üniversitesi’ni tercih ediyor. Tsinghua Üniversitesi, yüksek akademik seviye ve kaliteli öğretim seviyesiyle sadece Çin’de değil, dünyada da ün kazanmıştır. Tsinghua Üniversitesi ile ilgili daha çok bilgi almak istiyorsanız, aşağıdaki web sitesini ziyaret edebilirsiniz:http://www.tsinghua.edu.cn    

Fudan Üniversitesi              

Çin’in en büyük sanayi ve ticaret kenti olan Shanghai’da bulunan Fudan Üniversitesi, Çin’in uzun geçmişe sahip ünlü üniversitelerinden biridir. 

Fudan Üniversitesi’ne bağlı Yabancı Diller Fakültesi, Basın ve Yayın Fakültesi, Fen Fakültesi, Shanghai Tıp Fakültesi ve Bilgisayar Yazılımı Fakültesi de dahil 15 fakülte ve 72 bölüm, 65 akademik kuruluş ve 91 araştırma merkezi bulunuyor. Fudan Üniversitesi dünyanın etkili akademik merkezlerinden biri olarak, 30’a yakın ülke ve bölgenin 200’den fazla yüksek okulu ve araştırma kuruluşu ile işbirliği ilişkileri ve temaslar kurdu. 

Fudan Üniversitesi’de şu anda 25 binden fazla Çinli öğrenci ve 1650 yabancı öğrenci bulunuyor. Fudan Üniversitesi ile ilgili daha çok bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.fudan.edu.cn

Nanjing Üniversitesi               

Nanjing Üniversitesi Çin’in güneydoğusundaki Jiangsu eyaletinin Nanjing kentinde bulunuyor. Fen ve mühendislik bilimlerinin esas olduğu Nanjing Üniversitesi, Çin’in tanınmış yüksek okullarından biridir. 

Nanjing Üniversitesi’ne bağlı Sosyal Bilimler Fakültesi, Fen Bilimleri Fakültesi, Jeoloji Fakültesi ve Tıp Fakültesi de dahil 16 fakülte ve 43 bölüm bulunuyor. Üniversitede 2000 kadar öğretim personeli çalışıyor ve 8500’den fazlası doktora ile lisansüstü öğrencisi olmak üzere 31 binden fazla öğrenci eğitim görüyor. 

Nanjing Üniversitesi, Çin’in uluslararası alanda en çok akademik teati yapan üniversitelerinden biridir. Li Zhengdao, Ding Zhaozhong, Yang Zhenning, Ilya Prigogine, Sheldon Lee Glashow,Robert A. Mundell gibi birçok Nobel ödülü sahibi, Nanjing Üniversitesi’nden fahri profesörlük veya fahri doktorluk unvanı almışlardır. Nangjing Üniversitesi ile ilgili daha çok bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.nju.edu.cn

Sun Yat-sen Üniversitesi            

Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletinin Guangzhou şehrinde bulunan Zhongshan Üniversitesi, sosyal bilimler ve fen bilimlerinin esas olduğu bir üniversite olarak Çin Demokratik Devrimi’nin lideri Sun Yat-sen tarafından 1924 yılında kuruldu. 

Sun Yat-sen Üniversitesi’ne bağlı Sosyal Bilimler Fakültesi, Lingnan Fakültesi, Matematik ve Muhasebe Bilimleri Fakültesi ve Sun Yat-sen Tıp Fakültesi de dahil 19 fakülte, 79 lisans bilim dalı ile ileri ve iyi donanımlı laboratuvarlar ve bilimsel araştırma üsleri bulunuyor. Üniversitede 17 bini lisans öğrencisi, 5440’ı lisansüstü öğrencisi, 1970’i doktora öğrencisi ve 450’si yabancı öğrenci olmak üzere 41 binden fazla öğrenci okuyor. Sun Yat-sen Üniversitesi’ne bağlı Lingnan Fakültesi’nin yeni kampüsü güzel manzarası ve ileri donanımıyla Çin’in en güzel kampüsleri arasındadır. Sun Yat-sen Üniversitesi’nin kütüphanesi Çin’in güneydoğusunda kitap sayısı en çok olan kütüphanelerden biridir. Sun Yat-sen Üniversitesi ile ilgili daha çok bilgi almak istiyorsanız, aşağıdaki internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.zsu.edu.cn

Wuhan Üniversitesi                    

Çin’in ortasındaki Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde bulunan Wuhan Üniversitesi, Çin’de en çok bilim dalına sahip olan ve araştırma niteliğindeki kapsamlı üniversitelerden biridir. Wuhan Üniversitesi felsefe, ekonomi, hukuk, eğitim, edebiyat, tarih, fen bilimleri, mühendislik bilimleri, tarım, tıp ve işletmecilik de dahil 11 bilim dalına ait 105 lisans branşına sahip. Wuhan Üniversitesi’nde 5 binden fazla öğretim personeli çalışıyor ve 12 bini lisansüstü öğrencisi olmak üzere toplam 45 binden fazla öğrenci okuyor. Wuhan Üniversitesi’nde, 300’ü aşkın tanınmış yabancı bilim adamı ve siyasetçi part-time, fahri ya da misafir profesör olarak çalışıyor. Üniversite ayrıca 60’tan fazla ülke ve bölgedeki 200’ü aşkın üniversite ve bilimsel araştırma kuruluşu ile işbirliği ilişkileri ve temaslar kurdu. 

Luojia dağı eteğinde yer alan Wuhan Üniversitesi, Çin’in en güzel kampüslerinden birine sahiptir. Wuhan Üniversitesi ile ilgili daha çok bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.whu.edu.cn

Zhejiang Üniversitesi                

Çin’in güneydoğusundaki Zhejiang eyaletinin Hangzhou şehrinde bulunan Zhejiang Üniversitesi, kapsamı en büyük ve bilim dalı en çok olan araştırma niteliğindeki üniversitelerden biri olarak uluslararası çevrede önemli bir yer edindi. 

Zhejiang Üniversitesi’nde felsefe, ekonomi, hukuk, eğitim, edebiyat, tarih, fen bilimleri, mühendis bilimleri, tarım, tıp ve işletmecilik de dahil 11 bilim dalına ait 108 lisans branşı bulunuyor. Şu an üniversitede 8700’den fazla öğretim personeli çalışıyor ve 9700’den fazlası lisansüstü öğrencisi, 4200’den fazlası doktora öğrencisi ve bini aşkını yabancı öğrenci olmak üzere toplam 40 binden fazla öğrenci okuyor.
 

Zhejiang Üniversitesi, ekonomi, hukuk ve fen bilimlerindeki başarısı ile tanınıyor. Zhejiang Üniversitesi’nin 6 kampüsündeki kütüphanelerde 5 milyon 910 bini aşkın kitap bulunuyor. Zhejiang Üniversitesi ile ilgili daha çok bilgi almak istiyorsanız şu internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.zju.edu.cn

Sichuan Üniversitesi              

Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin Chengdu şehrinde bulunan Sichuan Üniversitesi, şu an Çin’in batı bölgesinde en çok bilim dalına ve en büyük kapsama sahip olan üniversitedir. Sichuan Üniversitesi, sosyal bilimler, sosyoloji, doğa bilimleri, mühendislik bilimleri ve tıp de dahil 9 bilim dalını kapsıyor. 

Sichuan Üniversitesi’ne ait 30 fakülte ve 118 lisans branşı var. Üniversitede 11 bin 357 öğretim personeli çalışıyor ve 30 binden fazlası lisans öğrencisi, 10 bini aşkını lisansüstü öğrencisi, 2740’ı doktora öğrenci ve 653’ü yabancı ülkeler ile Hong Kong ve Taiwan bölgelerinden gelen öğrenci dahil toplam 43 bin 9 yüz öğrenci okuyor. Sichuan Üniversitesi ile ilgili daha çok bilgi almak istiyorsanız, internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.scu.edu.cn

Shanghai Jiaotong Üniversitesi        

Shanghai Jiao Tong Üniversitesi, mühendislik bilimlerinin esas olduğu bir üniversitedir. 1896 yılında kurulan bu üniversitede denizcilik ve gemi mühendisliği, mekanik ve dinamik mühendisliği, elektronik bilişim ve elektrik mühendisliği de dahil 21 fakülte ve 55 lisans branşı bulunuyor. Üniversitenin haberleşme ve elektronik sistem, denizcilik ve gemici mühendisliği, otomatik kontrol, birleşik malzeme ve metal işleme gibi bilim dallarındaki öğretim düzeyi dünyanın ileri seviyesindedir.

Şu anda Shanghai Jiao Tong Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerden 14 binden fazlası lisans öğrencisi, 7 bini aşkını lisansüstü ve doktora öğrencisi ve 1600’den fazlası da yabancı öğrenci bulunuyor. Shanghai Jiao Tong Üniversitesi’nde kurulmasından bu yana aralarında seçkin siyasetçiler, toplumsal aktivistler,işadamları,bilim adamları, profesörler ve mühendislerin de bulunduğu 100 binden fazla kalifiye insan yetişti. Shanghai Jiao Tong Üniversitesi ile ilgili daha çok bilgi almak istiyorsanız, şu internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.sjtu.edu.cn