info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Yabancı Öğrenciler İçin Çin´de Eğitim


Son yıllarda, Çin ekonomisinin hızla gelişmesi ve uluslararası konumunun günden güne yükselmesiyle birlikte öğrenim görmek için Çin’e gelen yabancı öğrencilerin sayısı da arttı. Şu anda Çin’deki yabancı öğrencilerin sayısı 77 bine ulaştı ve bunların yüzde 90’dan fazlası kendi paralarıyla eğitim görüyorlar. Bu öğrenciler başta Kore Cumhuriyeti, Japonya, ABD, Vietnam, Endonezya, Tayland, Almanya, Rusya, Nepal, Fransa, Avustralya ve Malezya olmak üzere 170’ten fazla ülke ve bölgeden geliyorlar. 

Yabancı öğrenciler Çin’de ağırlı olarak Çince, Çin kültürü, Çin tarihi ve Çin tıbbı gibi Çin’e özgü branşları tercih ediyorlar. Ancak son yıllarda hukuk, finans ve ekonomi, muhasebecilik, fen ve mühendislik bilimleri ile ilgili branşları seçenler de oldu. 

Çin hükümeti, daha çok yabancı öğrenci çekmek için birçok önlem alıyor. Bu önlemler arasında yabancı öğrencilerin okul dışında yerel halkın oturduğu evleri kiralamalarına izin verilmesi ile Çince seviyesi yüksek olmayan yabancı öğrenciler için lisansüstü aşamadaki derslerin İngilizce ve Çince verilmesi bulunuyor. 

Kesin olmayan istatistiklere göre, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasından bu yana geçen süre içinde, 170 ülke ve bölgeden gelen 630 binden fazla yabancı öğrenci Çin’de öğrenim gördü. Bu öğrenciler, ülkelerinin inşası ve gelişmesinde ve Çin ile olan temas ve işbirliğinin ilerletilmesi için önemli rol oynuyorlar.

Çince Öğrenimi

Çin’e gelen yabancı öğrencilerin büyük çoğunluğunun amacı Çince öğrenmektir. Şu an Çin’de okuyan yabancı öğrencilerin yüzde 60’tan fazlası Çince öğreniyorlar. Çin’de aralarında birkaç aylık veya birkaç haftalık kısa süreli kurslar, dört yıllık lisans eğitiminin de bulunduğu çeşitli Çince öğrenimi sistemi bulunuyor. Yabancı öğrencilere yönelik çeşitli Çince kitapları bulunuyor ve öğrencilerin seviyelerine göre hem İngilizce hem de Çince, ya da sadece Çince ders veriliyor. Günümüzde Çin’deki 300’den fazla yüksek okul yabancı öğrencilere Çince öğrenimi veriyor. Yabancı öğrenciler kendi durumlarına göre bu okullarla doğrudan temas kurabilir. 

Çin’de 1992 yılından itibaren “Çince ‘TOFEL’ı” denilen yabancıların Çince seviyelerini değerlendiren sınavlar düzenleniyor. Yabancı öğrenciler söz konusu sınava yalnız Çin’de değil, dünyanın 28 ülke ve bölgesinde kurulan onlarca sınav noktasına da katılabilirler.

Çin’deki Üniversitelerde Eğitim Görmek

Yabancı öğrencilerin Çin’in üniversitelerine girmek için gerekli diplomaya ve belli bir Çince seviyesine sahip olmaları gerekiyor. Bazı yüksek okullar için giriş sınavı da talep ediliyor. Yabancı öğrenciler, internet üzerinden Çin’deki yüksek okullarla bağlantı kurabilir ve ilgili işlemleri kolayca yapabilirler. Şu an, Çin’de 300’den fazla yüksek okul yabancı öğrenci kabul ediyor. 

Çin’de öğrenim görmek fazla masraflı değildir. Okul masrafı okullara ve bilim dallarına göre değişiyor ve şu an yıllık okul masrafı genellikle 20 bin yuan (2500 ABD doları) civarındadır. 

Çin hükümeti, yabancı öğrencileri Çin’e çekmeye son derece büyük önem veriyor ve bunu Çin’in eğitim konusundaki uluslararası konumunun yükseltilmesi ve Çin’de birinci sınıf üniversiteler kurulmasının yollarından biri olarak görüyor. Çin, daha çok yabancı öğrenci, özellikle lisansüstü öğrencisi çekmek için bir dizi önlem alıyor.