info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Sincan Uygur Özerk Bölgesi


Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisindeki Sincan Uygur Özerk Bölgesi kısaca Xin olarak da adlandırılır. Güneyde Tibet Özerk Bölgesi, güneydoğuda Qinghai (Çinghay) ve Gansu eyaletleri, doğuda Moğolistan, kuzeyde Rusya, kuzeybatıda Kazakistan ve batıda Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan, Pakistan ve Hindistan kontrolündeki Keşmir bölgesiyle komşudur. 1.828.418 km² yüzölçümü ile Çin Halk Cumhuriyeti’nin en geniş idari bölgesidir. Başkenti Urumçi, resmi dili Uygurca ve Standart (Mandarin) Çincedir. Bölgenin nüfusu 21.590.000’dır.

Coğrafya & İklim

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde bölge arazisinin genel olarak dağ ve havza görünümündedir. Bölgenin kuzeyinde Altay Dağları, güneyinde Kunlun Dağları, ortasında ise bölgeyi ikiye ayıran Tianshan Dağları yer alır. Bölgenin güneyinde Tarim Havzası, kuzeyinde ise Jungar Havzası yer alır.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi, ılıman karasal iklime sahiptir. Ortalama yıllık yağışın 188 mm olan Sincan, Çin’in en az yağış alan bölgesidir. Yıllık ortalama sıcaklık 10.4 ˚C, Ocak ayı ortalama sıcaklığı -14 ile -20 arasında, Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 25-32 ˚C arasında seyreder.

Ulaşım

Urumçi ve Kaşgar’da iki uluslararası, Yining, Altai, Tacheng, Karamay, Hotan, Arksu ve Korla’da olmak üzere bölgede toplam 12 sivil havaalanı bulunur. Urumçi merkezde olmak üzere birçok demiryolu ağı kurulmuştur. Lanzhou-Xinjiang demiryolu hattı, Alatav Geçiş Limanı’na (Alashankou Limanı olarak da bilinir) uzatılarak ikinci Avrasya demiryolu hattı oluşturulmuştur.

Tarih

“Batı Bölgesi” olarak da bilinen Sincan, antik dönemlerden beri Çin’in ayrılmaz bir parçası olmuştur. M.S. 60 yılında Sincan resmi olarak Çin’in toprağı haline gelmiştir. 1884 yılında Qing Hanedanı Sincan Eyaleti’ni kurmuştur. 1 Ekim 1955 yılında ise Sincan Uygur Özerk Bölgesi olarak oluşturulmuştur.

Sincan Mutfağı

Yöre mutfağı, Sincan kebabı, kuzu rostosu, koyun etli pilavı ve Nang ekmeği ile meşhurdur.

Turizm

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde zengin turizm kaynakları vardır. Çin’de turizm kaynakları bakımından 68 farklı kategori vardır, bunlardan 56’sı Sincan’da bulunur. Bölgede görülmesi gereken yerler: Kanas Gölü, Bosteng Gölü, Sayram Gölü ve Bayinbluk Yaylası’dır. Bunun dışında Jiaohe Antik Şehri ve Gaochang Antik Şehri’nin kalıntıları ve Loulan ve Kezil Buda Mağaraları mutlaka ziyaret edilmelidir.

Eğitim

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Üniversiteler:

• Xinjiang University / Sincan Üniversitesi
• Xinjiang Normal University / Sincan Eğitim Üniversitesi
• Xinjiang Medical University / Sincan Tıp Üniversitesi
• Xinjiang Training Center of CNPC / Sincan CNPC Eğitim Merkezi
• Xinjiang Arts Institute / Sincan Güzel Sanatlar Enstitüsü
• Xinjiang Agricultural Vocational Technical College / Sincan Ziraat Meslek Teknik Fakültesi
• Xinjiang Agricultural University / Sincan Ziraat Üniversitesi