info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

İç Moğolistan Özerk Bölgesi


Çin’in kuzey ve kuzeydoğusunda yer alan İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nin, Moğolistan ve Sibirya ile 4.220 km’lik sınırı vardır. Kuzeyde Moğolistan, doğuda Heilongjiang, Jilin ve Liaoning eyaletleri, güneyde Hebei, Shanxi ve Shaanxi eyaletleri ile Ningxia Hui Özerk Bölgesi, batıda da Gansu eyaleti ile çevrilidir. Yüzölçümü 1.183.000 km², yönetim merkezi Hohhot’dur. Bölgenin nüfusu 23.840.000’dur ve başta Moğollar, Han Çinlileri, Duarlar, Evenkiler, Huiler ve Mançular olmak üzere çeşitli etnik gruplardan oluşur.

Coğrafya & İklim

1.000 m yüksekliği ile İç Moğolistan Platosu, bölgedeki tabiata ağırlıklı olarak hakimdir. Bölge arazisinin büyük bölümü yayla görünümündedir. Bu yaylalardan en önemlileri Hulunbuir ve Xinlingol yaylalarıdır. Büyük Xingan, Helan Dağı ve Wula Dağı gibi birçok dağ silsilesi yer alır. Bölgenin başlıca gölleri: Hulun ve Buir gölüdür. Ülkenin en uzun ikinci nehri olan Huang (Sarı) Nehri, İç Moğolistan’ın güneybatısından akar.

Uzun, soğuk, sert tipili kışları ve kısa, ılıman yazlarıyla bölge, karasal bir iklime sahiptir.

Ulaşım

Bölgenin başkenti Hohhot, Çin’in orta ve batı bölgelerindeki ulaşım merkezidir, kuzey ve batıdaki eyaletleri ve özerk bölgeleri ve aynı zamanda Çin’i Moğolistan, Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerine bağlar. Hohhot Baita Uluslararası Havaalanı, Moğolistan’da Ulaanbaatar ve ülke içinde Pekin, Shanghay, Guangzhou başta olmak üzere toplamda 70 iç ve dış hat uçuşu düzenler. Bunun dışında, 19 devlet demiryolu hattı ve 5 yerel demiryolu geçişi bulunmaktadır.

Tarih

Zhou Hanedanı döneminde merkezi ve batı İç Moğolistan (Hetao bölgesi ve çevresi) Loufan, Linhu ve Di gibi göçebe halklar tarafından, doğu İç Moğolistan ise Donghu halkı tarafından iskan edilmişti. Qin Shihuang’ın M.Ö. 221 yılında Çin’i birleştirmesinin ardından, Hunları bölgeden uzak tutmak için Çin Seddi inşa edilmiştir. 1271 yılında Cengiz Hanı’ın torunu Kubilay Yuan Hanedanı’nı kurmuştur. Bu dönemde bölge Ongud ve Khunggirad halkları tarafından iskan edilmiştir. Mançular, İç Moğolistan’ın boylarını 17. yüzyıl başlarında ele geçirmiştir. 1644 yılında Ming Hanedanı’nı istila ederek Qing Hanedanı’nın (1644-1912) kontrolü altına alınmıştır. 2. Dünya Savaş’ından sonra bölge Komünistlerin eline geçmiştir ve 1947 İç Moğolistan Özerk Bölgesi olarak oluşturulmuştur.

Kültür

Geniş yaylalar İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nin sembolü olmuştur. Moğol sanatında yayla motifi bölge halkının göçebe kültürünü ve geleneğini yansıtır.

Turizm

Renkli etnik kültürü, yayla manzarası, Büyük Hinggan Dağlarının bakir ormanları, Huang (Sarı) Nehir, Xiangsha Körfezi ve daha birçok doğa sit alanlarıyla İç Moğolistan turizm bakımından zengin bir bölgedir. Özerk bölge, Cengiz Han’ın anıt mezarına, Zhaojun Türbesi’ne, Yinshan Dağları’nın altında bulunan Wudang Tapınağı’na, Wuta ve Bailing tapınaklarına ve Doğu Han Hanedanı (25-220) döneminden kalma mezarlık kalıntılarına ev sahipliği yapar.

Moğol Mutfağı

Yöre mutfağı ağırlıklı olarak süt ürünlerinden ve (elle tutulan) kuzu etinden oluşur. İç Moğolistan ayrıca Çin’de süt ürünleri ve dondurma üretimini yapan Mengniu ve Yili markalarıyla ünlüdür.

Eğitim

İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ndeki Üniversiteler:

Inner Mongolia University / İç Moğolistan Üniversitesi
Inner Mongolia University of Technology / İç Moğolistan Teknoloji Üniversitesi
Inner Mongolia Normal University / İç Moğolistan Eğitim Üniversitesi
Inner Mongolia Medicine College / İç Moğolistan Tıp Fakültesi
Inner Mongolia Finance and Economics College / İç Moğolistan Finans ve Ekonomi Fakültesi
Hohhot Vocational College / Hohhot Meslek Fakütesi
Inner Mongolia Agricultural University / İç Moğolistan Ziraat Üniversitesi
Inner Mongolia Chemical Engineering Professional College / İç Moğolistan Kimyasal Mühendislik Fakültesi
Inner Mongolia Electronic Information Vocational Technical College / İç Moğolistan Elektronik Bilişim Meslek Teknik Fakültesi
Inner Mongolia Machine Electricity Occupation Technical College / İç Moğolistan Makine-Elektrik Meslek Teknik Fakültesi
Art College of Inner Mongolia University / İç Moğolistan Güzel Sanatlar Fakültesi
Inner Mongolia University of Science & Technology / İç Moğolistan Bilim ve Teknoloji Fakültesi
Baotou Iron & Steel Vocational Technical College / Baotou Demir & Çelik Meslek Teknik Fakültesi
Baotou Light Industry Vocational Technical College / Baotou Hafif Sanayi Meslek Teknik Fakültesi