info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Chongqing


Çin’in güneybatı bölgesinde yer alan Chongqing (Çongçing), bölgenin en büyük sanayi ve ticari merkezi, aynı zamanda Changjiang (Yangzte) Nehri’nin kara ve su ulaşım merkezidir. Merkeze doğrudan bağlı olan Chongqing Belediyesi ‘nde 40 bölge, şehir ve ilçe bulunur. İdari merkezin nüfusu 30.2 milyondur, yüzölçümü ise 82.000 km²’dir. Nüfusun çoğunluğunu oluşturan Han Çinlilerin dışında, bölgede başta Yi, Tibet, Miao, Qiang, You ve Tujiao olmak üzere çeşitli etnik grupları da yaşamaktadır.

Coğrafya & İklim

Chongqing, etrafı dağlarla sarılı olduğu için “dağ” kenti olarak bilinir. Uzun yağışlı, nemli ve bulutlu bir iklime sahiptir. Bahar ve sonbahar mevsimlerinde hava genelde sislidir, bu nedenle “sisli Chongqing” olarak da adlandırılır. Bölgenin yıllık ortalama sıcaklığı 18.6 ˚C’dir.

Ulaşım

Chongqing’de kara, hava ve su ulaşımı oldukça elverişlidir. Nagoya, Singapur, Bangkok, Hong Kong, Pekin, Shanghai, Lhasa ve diğer yerlere giden 50’den fazla havayolu vardır. Bölge aynı zamanda Chengyu (Chengdu-Chongqing) demiryolu hattının başlangıç noktasıdır. Bunun yanında Changjiang (Yangzte) Nehri’ndeki dünyaca ünlü Üç Boğaz’da(Three Gorges) tekne turu yapmak için mükemmel bir yerdir.

Tarih

3.000 yıl önce kuruluşundan beri birçok hanedan döneminde Chongqing “Jiangzhou”, “Yuzhou” ve “Gongzhou” gibi farklı isimlerle olarak adlandırılmıştır. Qin Hanedanı (M.Ö. 221-206) döneminden beri birçok hanedan bölgede idari kurumler kurmuştur, böylece kent değişik ve harikulade kültürlerle donatılmıştır. Chongqing’in dünyaya açılımı 1891 yılında Kuomintang Hükümeti tarafından “geçici başkent” ilan edildiğinde gerçekleşmiştir. Yeni Çin kurulduktan sonra merkez idari birimlerden biri olmuştur. 1997 yılında ise merkezi hükümet tarafından merkeze doğrudan bağlı 4. idari birim (belediye) olmuştur.

Turizm

Yurtiçi ve yurtdışından birçok turist bölgedeki kültürel mirası ve turistik yerleri görmek için her yıl Chongqing’e gelir. Yangzte Nehir’inde gemi turuyla dünyaca ünlü Üç Boğaz’ın (Three Gorges) muhteşem manzarası görülebilir. Chongqing’de ziyaret edilmesi gereken diğer yerler: 9. yüzyılda yapılan Dazu Kaya Oyma Eserleri, Altın Budist Dağı, Çin’in antik harp meydanlarından biri olan Balıkçı Köyü. Antik Ciqikou köyünde ise yerel el işleri satın alınabilir.

Chongqing Mutfağı

Chongqing mutfağı, bölgeye yakınlığı sebebiyle acılı Sichuan mutfağı ve dünyaca ünlü hotpot yemekleriyle meşhurdur.

Eğitim

Chongqing’de 1000 AR&GE kurumu, 34 üniversite ve fakülte bulunur. 600.000’den fazla kişi AR&GE ve teknik çalışmalarla ilgili faaliyette bulunur.

Chongqing’deki Üniversiteler:
• Southwest University / Güneybatı Üniversitesi
• Chongqing University of Posts and Telecommunication / Chongqing Postacılık ve Telekomünikasyon Üniversitesi 
• Chongqing University / Chongqing Üniversitesi 
• Chongqing Technology and Business University / Chpngqing Teknoloji ve İşletme Üniversitesi
• Chongqing Institute of Technology / Chongqing Teknoloji Enstitüsü
• Chongqing Normal University / Chongqing Eğitim Üniversitesi
• Chongqing Jiaotong University / Chongqing Jiaotong Üniversitesi
• Chongqing University of Arts and Sciences / Chongqing Güzel Sanatlar ve Bilimler Üniversitesi
• Chongqing University of Science and Technology / Chongqing Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
• Sichuan International Studies University / Sichuan Uluslararası Çalışmalar Üniversitesi
• Southwest University of Political Science & Law / Güneybatı Siyasi Bilimler & Hukuk Üniversitesi
• Third Military Medical University / 3. Askeri Tıp Üniversitesi
• Sichuan Fine Arts Institute / Sichuan Güzel Sanatlar Enstitüsü
• Southwestern University of Finance and Economics / Güneybatı Finans ve Ekonomi Üniversitesi