info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Guizhou Eyaleti


Guizhou, güneybatı Çin’de Yunnan-Guizhou Platosu’nun doğusunda yer alan bir eyalettir. Guizhou kuzeyde Sichuan eyaleti ve Chongqing Özel Yönetim Bölgesi, batıda Yunnan eyaleti, güneyde Guangxi eyaleti, doğuda ise Hunan eyaleti ile komşudur. Eyalet başkenti Guiyang’dır. Diğer şehirler: Anshun, Kaili, Zunyi, Duyun, Liupanshui ve Qingzhen’dır.

Guizhou subtropikal nemli bir iklime sahiptir. Mevsimler çok az değişiklik gösterir. Yıllık ortalama sıcaklık 10 - 20 ˚C arasında seyreder, Ocak ayında 1 - 10 ˚C arası; Temmuz ise 17 – 28 ˚C arası değişir.

Ulaşım

Son dönemde Guizhou eyaletinde turizm sektörünün hızla gelişmesiyle birlikte Guiyang merkezli doğu, batı, güney ve kuzey istikametlerinde dört turistik ana yol yapılmıştır.

Tarih

Guizhou, Yelang kültürü tarafından temsil edilen dağ kültürünün ve insanlığın tarih öncesi medeniyetlerinden birinin doğuş yeridir. Farklı dönem ve bölgelerin kültürel ögeleriyle, Guizhou renkli kültürlerin merkezi sayılır. Çağdaş Çin tarihindeki yeri çok önemli olan Guizhou, Kızıl Ordu’nun 70 yıl önce Uzun Yürüyüş sırasında en uzun kaldığı ve birçok tarihi eser bıraktığı eyalettir.

Turizm ve Kültür

Guizhou, harika tabiat manzaraları, iyi muhafaza edilmiş antik tarihi eserleri ve muhteşem azınlık kültürüyle tam bir turizm cennetidir. Mevcut durumda, Huangguoshu Çağlayanı, Dragon Sarayı, Hongfeng Gölü, Zhijin Mağarası dahil toplam 12 devlet düzeyinde sit alanı; Fanjing Dağı, Maoloan Karstik Ormanı, Xianning Deniz Çayırı dahil toplam 6 devlet düzeyinde doğal sit alanı; Zunyi Meeting, Anshun Fuwen Tapınağı dahil toplam 19 devlet düzeyinde kültür sit alanı; Bambu Denizi, Phenix Dağı, Yaoren Dağı dahil toplam 7 devlet düzeyinde ormanı parkı bulunmaktadır. Bunun dışında, Guizhou’da 57 eyalet düzeyinde doğal sit alanı ve koruma altına alınmış azınlık köyleri vardır.

Eğitim

Guizhou eyaletinde yüksek öğrenim hızlı bir şekilde gelişmektedir. Eyalette halihazırda, Guizhou Üniversitesi, Guizhou Eğitim Üniversitesi, Guiyang Tıp Üniversitesi dahil toplam 33 yüksek öğrenim kurumu bulunmakla beraber, 206.754 lisans ve 6.168 yüksek lisans öğrencisi kayıtlıdır.