info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Hainan Eyaleti


Hainan Adası, Çin’in Tayvan’dan sonraki en büyük ikinci adasıdır. Hainan eyaletinin başkenti ve en büyük şehri Haikou’dur. Hainan, Hainan Adası, Xisha (Paracel) Adaları, Zhongsha (Macclesfield) Adaları dahil takımadalar halinde 200’den fazla ada ve çevresindeki deniz bölgesini kapsar.

Eyalet alanı 35.400 km²’dir, deniz bölgesi alanı ise 2.000.000 km²’dir. Yüzölçümü bakımından ülkedeki en küçük eyalet olmasına rağman deniz bölgesi bakımından ülkedeki en büyük eyalettir. Nüfusu 8.180.000’dir.

Coğrafya

Eyaletin topoğrafyası adanın dört bir tarafında alçak olup, adanın merkezinde yüksektir. Adanın %20’si dağlık, %15’i tepelik ve %65’i ise düz ve yayladır. İki büyük limanı Haikou ve Yulin adanın 1.440 km’lik kıyı şeridinde yer alır.

Tropikal muson bir iklime sahip Hainan Adası’nda yıllık ortalama sıcaklık 22 – 26 ˚C arasında seyreder ve ortalama yıllık yağış 1500 – 2000 mm arasındadır. Yukarıda bahsedildiği gibi iklimi yüzünden Hainan soğuktan kaçmak, yaz sıcağını yaşamak, tatil ve gezmek için ideal bir yerdir.

Tarih

Antik dönemlerde “Qiongzhu” olarak da bilinen Hainan eyaleti, uzun bir süre Guangdong eyaletine bağlı kalmıştır. Ancak Mayıs 1984’te Ulusal Halk Kongresi’nin İkinci Oturumu’nda adada Hainan İdari Bölge oluşturulması kararı onaylanmıştır. Bu karara göre idari bölgenin yetki sınırlarına Güney Çin Denizi’nde bulunan Xisha, Zhonghsa ve Nansha Adaları da dahildir. İdari yönetim kurulu, Guangdong Eyaleti Halk Hükümeti’ne bağlı Hainan İdari Bölgesi idi. 1988 yılında, Hainan Adası Çin’in 30. eyaleti ve en büyük ekonomik bölgesi olmuştur.

Ulaşım

Hainan elverişli bir ulaşım sistemine sahiptir. Haikou ve Sanya Phoenix Havaalanları sayesinde iç ve dış hatlarda 70’ten fazla yeni rota eklenmiştir. Haikou, Sanya, New Port, Yangpu Limanı ve Guangzhou, Zhanjiang, Shantou ve Hong Kong arasında gemiler sürekli gidip gelmektedir. Eyaletteki otobanlar ise adanın her tarafına ulaşımı kolaylaştırır. 

Nüfus

2005 yılında yapılan nüfus sayımına göre eyaletin toplam nüfusu 8.180.000’dir, bunun %84.1’ni başta Li, Miao, Hui azınlıkları oluşturur. Li halkının adadaki nüfusu 980.400, Miao halkının nüfusu ise 45.600’dür.

Turizm

Hainan, sınırsız sahilleri ve denizi, tropikal doğası ve hoş iklimi, sayısız kaplıcaları, Miao halkının kendine has geleneksel yaşam biçimi ve çeşitli hayvan ve bitki türleriyle turistik açıdan idealdir. Bunların dışında Hainan’da tarihi eserler de bulunmaktadır.

Kültür

Hainan kültürü, anakıta Çin kültürü ve Güney Çin’in komşu ülkelerdeki kültürlerin harmanlanmış biçimidir. Bir taraftan Qiong Operası, Junpo Festivali, Huanghua Festivali, dragon ve aslan dansları gibi geleneksel kültürel ögelerini korur, diğer taraftan Karaoke, KTV, golf, bovling, yelkencilik ve sörfçülük gibi modern aktiviteleri de içine katmıştır.

Mutfağı

Hainan mutfağının “hafif ve az baharatlı” olduğu bilinir. Birçok yöresel tat geleneksel Han Çin mutfağıyla birleşmiştir. Karides, yengeç, balık türleri başta olmak üzere deniz mahsülleri hakimdir. Hainan Adası’nda Wenchang Tavuğu olarak bilinen yemek oldukça meşhurdur. Bu yemeğin birçok çeşidi olmasına rağmen ismi Wenchang şehrinde açık alanlarda yemlenen küçük tavuklardan gelir. Wenchang tavuğu diğer türdeki tavukların aksine daha kurudur. Hainan tavuklu pilavı Güneydoğu Asya’da ünlü bir yemektir. Daha fazla tat vermesi içi bu yemeğin asıl yöresel tarifi pirinci tavuk suyuyla terbiye etmektir.

Eğitim

Hainan Eyaleti’ndeki Üniversiteler:
• Hainan University / Hainan Üniversitesi
• Hainan Normal University / Hainan Eğitim Üniversitesi
• Hainan Medical College / Hainan Tıp Fakültesi
• Haikou College of Economics / Hainan Ekonomi Fakültesi