info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Hunan Eyaleti


Hunan, Yangzte Nehri’nin ortasında ile Dongting Gölü’nün (Hunan ismi “gölün güneyi” anlamına gelir) güneyinde yer alan Çin’in bir eyaletidir. Eyaletten Xiang Nehri geçtiği için kısaca “Xiang” olarak da adlandırılır. Hunan’ın batısında dağlık bölgelerde 1 milyondan fazla etnik grup yaşar. Azınlıklar Miao, Tujia, Dong ve Yao halklarından oluşur. Eyalet başkenti Changsha’dır, nüfusu 65.000.000 olup yüzölçümü ise 211.800 km²’dir.

Eyaletin 2010 yılındaki gayri safi milli hasılası 234.9 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir.

Coğrafya & İklim

Hunan kuzeybatıdan Wuling Dağları, batıdan Xuefeng Dağları, güneyden Nanling Dağları, doğudan ise Luoxiao Dağları ile çevrilidir. Dağlık ve tepelik alanlar eyaletin %80’ini oluşturur, geriye kalan %20’lik kısım ise düzlüklerdir.

Hunan ılık kışları ve bol yağışları ile astropikal bir iklime sahiptir. Ocak ayı ortalama sıcaklığı  3-8 ˚C arasında, Temmuz ayı ortalama sıcaklığı ise 27-30 ˚C arasında seyreder. Yıllık ortalama yağış 1200-1700 mm arasındadır.

Tarih

Hunan M.Ö. 350-221 yılları arasında Chu Devleti’nin en güneyindeki bölgeyi oluşturmaktaydı. M.Ö. 221-206 yılları arasında ise Hunan, Qin Hanedanlığı’na bağlıydı ve tam merkezindeki bölgede bulunuyordu. Beş Hanedanlık ve On Krallık dönemlerinde Hunan Ma Chu adında bağımsız bir yönetime sahipti. Daha sonraki dönemden Qing Hanedanlığı dönemine kadarki süre zarfında Hunan Hubei ile beraber Huguang adlı bir eyalete bağlıydı.

Kültür

Hunan “balığın ve pirincin memleketi” olarak bilinir. Bölge, meyveleri ve el sanatları ile de ünlüdür. İşlemeleri ülke çapında, ammonit taş oymacılığı ise dünya çapında meşhurdur. Eyaleti ziyaret eden turistler sadece Hunan mutfağını tatmakla kalmaz azınlıkların renkli ve değişik festivallerini de görebilirler. Festivallerde çeşitli halk sanatı türleri gösterilir.

Hunan Mutfağı

Daha çok Xiang Mutfağı olarak da bilinen Hunan mutfağı, Çin’in geleneksel sekiz mutfak çeşidinden biridir ve acılı ekşili, ağır ve acı soslarıyla Sichuan’ın acılı ve baharatlı mutfağı ile adeta yarışır. Sokak yemek kültüründe veya lokantalarda olsun ziyaretçinin acıdan ağzı yanacaktır.  

Turizm

Uzun tarihi, verimli ürünleri, güzel manzaraları ve enteresan yerler ile Hunan turizm bakımından oldukça zengin bir eyalettir. Tarihi ve kültürel Changsha ve Yueyang şehirleri Hunan’dadır. Eyalette, 25 devlet/eyalet düzeyinde turistik bölge, 22 doğa koruma alanı, 51 antik ve anıt, 70’den fazla antik mezarlıkların ve tablet kitabeleri bulunur. Hunan ayrıca Mao Zedong, Liu Shaoqi ve HuYaobang gibi ünlü kişilerin de memleketidir. Birçok turist sadece bu insanların yaşamlarını merak ettiği için Hunan’ı ziyaret eder.  

Eğitim

Hunan antik çağlardan beri kültür seviyesinin yüksek olduğu eyaletlerden biridir. Son zamanlarda ise eğitimde önemli başarılar elde etmiştir. Günümüzde, Ulusal Savunma Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Merkezi Güney Üniversitesi, Hunan Üniversitesi ve Hunan Eğitim Üniversitesi eyaletteki tam teşekküllü dört üniversitedir, bunlardan üçü ise ulusal “985 projesi”nde yer almıştır.

Hunan Eyaleti’ndeki Üniversiteler:

• National University of Defense Technology / Ulusal Savunma Teknoloji Üniversitesi
• Central South University / Merkezi Güzey Üniversitesi
• Changsha University of Science & Technology / Changshan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
• Changsha University / Changsha Üniversitesi
• Hunan Vocational College of Science and Technology / Hunan Bilim ve Teknoloji Meslek Yüksek Okulu 
• Changsha Normal College / Changsha Eğitim Fakültesi 
• Hunan University of Commerce / Hunan Ticari Üniversitesi
• Hunan Industry Polytechnic College / Hunan Endüstri Politeknik Fakültesi 
• Hunan Mass Media Vocational Technical College / Hunan Kitlesel Medya Meslek Teknik Okulu
• Hunan Agricultural University / Hunan Ziraat Üniversitesi 
• Hunan Vocational College of Commerce / Hunan Ticari Yüksek Okulu
• Hunan Normal University / Hunan Eğitim Üniversitesi
• Hunan Biological and Electromechanical Polytechnic / Hunan Biyoloji ve Elektromekanik Politeknik Yüksek Okulu