info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Fujian Eyaleti


Fujian, Çin’in güneydoğu sahilinde bir eyalettir. Eyalet başkenti Fuzhou’dur. Fujian kuzeyde Zhejiang, batıda Jiangxi ve güneyde Guangdong eyaletleri ile komşudur. Doğusunda Tayvan boğazının diğer yakasında Tayvan bulunur. Fujian ismi bu eyalette bulunan iki şehrin, Fuzhou ve Jianou’nun isimlerinden meydana gelmektedir. Fujian eyaletinin yüzölçümü 120.000 km²’dir ve eyalet nüfusu 34.7 milyondur.

İklimi

Yıl boyunca ılıman ve nemli bir iklime sahip olan Fujian’in yıllık ortalama yağışı 1400 mm ile 2000 mm arasındadır, yıllık ortalama sıcaklığı ise 17˚C ile 21˚C arasındadır.

Etnik Yapısı

Fujian birçok farklı etnik kökenli halkların yaşadığı bir eyalettir. Son yapılan nüfus sayımına göre Fujian’de 48 etnik grup bulunmaktadır, en kalabalık grubu Han etniği oluşturur, 47 farklı azınlık grup ise 580,000’lik nüfusuyla, eyaletin toplam nüfusunun %1.67’sini oluşturur. Eyaletteki en büyük azınlık grup 350,000’lik nüfusuyla She etniğidir. Hui etniğinin nüfusu ise 10,000’dir. Fujian’de etnik azınlık gruplar çoğunlukla Ningde, Fuzhou ve Quanzhou şehirlerinde toplanmıştır.

Yurtdışında Yaşayan Çinlilerin Memleketi

Yurtdışında yaşayan Çinlilerin memleketlerinden biri de Fujian’dir. Yurtdışında ikamet eden ve memleketi Fujian olan Çinlilerin sayısı 8.8 milyona ulaşmıştır. Ağırlıklı olarak Güneydoğu Asya olmak üzere 90’dan fazla ülke ve bölgede ikamet ederler.

Ulaşım

Fujian, Çin’in iç havayolları, otobüs, otoban ve tren ağlarına yakınlığıyla elverişli bir ulaşım sistemine sahiptir. Büyük havaalanları Xiamen ve Fuzhou’dadır. Bunun yanında, Xiamen ve Fuzhou’yu Ningbo, Hangzhou ve Shanghay’a bağlayan yüksek hızlı tren hattı da bulunmaktadır.

Turizm

Fujian, zengin kültürü, meşhur tarihi yerleri ve muazzam tabiat manzaralarıyla adeta kutsanmıştır ve turizm bakımından eşsiz bir eyalettir. UNESCO tarafından dünya mirası sit alanı kabul edilen Wuyi Dağı ve Fujian Tulou kuleleri görülmeye değer bir yerdir. Xiamen’da halk tarafından “Denizin üzerindeki bahçe” olarak da bilinen Gulangyu Adası, güneşi, denizi ve egzotik mimarisiyle Akdeniz’i andırır. Ülkedeki önemli Budist tapınaklarından biri sayılan Nanputuo Tapınağı uzun ve ihtişamlı bir tarihe sahiptir. Fujian ayrıca Li Zexu ve Zheng Chenggong gibi ülke kahramanlarının memleketi ve tarihe geçtikleri yerdir.

Fujian Mutfağı

Fujian mutfağı, ağırlıklı olarak deniz mahsüllüdür ve Çin’in sekiz büyük geleneksel mutfağından biridir. Başta Fuzhou mutfağı ve Min Nan mutfağı olmak üzere değişik yörelerin gelenekleriyle harmanlanmıştır. En tanınmış yemeklerinden biri kuşkusuz değişik baharatlar,  köpek balığı yüzgeci, deniz hıyarı, istridye ve Shaoxing şarabından oluşan Fotiaoqiang’dır.

Oolong, Wuyi Yancha ve Fuzhou yasemin çayı olmak üzere gibi birçok ünlü çay Fujian’de yetişir. Fujian çay merasimi, çay hazırlanışı ve sunumunda en ince yöntemlerden biridir.   

Eğitim

Fujian’de yüksek öğrenim için 64 kurum, 592 lise ve 7,064 ana okulu bulunmaktadır. Ayrıca engelliler için 77 özel eğitim kurumu vardır.

Fujian Eyaleti’ndeki Üniversiteler:
• Xiamen University / Xiamen Üniversitesi
• Huaqiao University / Huaqiao Üniversitesi
• Fuzhou University / Fuzhou Üniversitesi
• Fujian Normal University / Fujian Eğitim Üniversitesi
• Minjiang University / Minjiang Üniversitesi
• Fujian Agriculture and Forestry University / Fujian Ziraat ve Ormancılık Üniversitesi
• Fujian University of Technology / Fujian Teknoloji Üniversitesi
• Fujian Communications Technology College / Fujian İletişim ve Teknoloji Üniversitesi
• Fuzhou Science & Technology College / Fuzhou Bilim ve Teknoloji Koleji
• Fujian University of Traditional Chinese Medicine / Fujian Geleneksel Çin Tıbbı Üniversitesi
• Fujian Medical University / Fujian Tıp Üniversitesi