info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Tianjin


Tianjin, Çin Halk Cumhuriyeti’nin merkeze doğrudan bağlı şehirlerinden biridir. Adı “İmparatorun geçtiği nehir” anlamına gelir. Tianjin’in doğusunda Bohai Denizi yer alır ve batı Pekin’den uzak değildir. İdari birimin yüzölçümü 11.300 km²’dir, 13 bölge ve 5 ilçeden oluşur. Toplam nüfusu 9.52 milyondur.

Konum & Coğrafya

Tianjin, Kuzey Çin Ovası’nın kuzeydoğusunda yer alır. Başkent Pekin’den sadece 137 km uzaklıktadır. Ilıman iklim kuşağında yer aldığından, bölge yarı nemli karasal muson iklime sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık 11 – 12 ˚C arasında seyreder. Ocak ayı ortalama sıcaklığı -4 ˚C; Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 26 ˚C’dir. Yıllık yağış ortalaması 550-680 mm arasındadır, yağışların %75’i Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşir.

Ulaşım

Gelişmiş ve iyi planlanmış ulaşım sistemi sayesinde Tianjin’e giriş ve çıkış gayet elverişlidir. Çin’deki en büyük insan yapımı limanı olan Tianjin limanı, ulusal ve uluslararası deniz yollarını tercih edenler tarafından kullanılabilir. Havayolu ulaşımını tercih edenler için Tianjin Binhai Uluslararası Havaalanı mükemmel bir hizmet sunar. Diğer bir seçenek ise, tren ve uzun mesafeli otobüslerdir.

Ekonomi

Tianjin, Çin’in modern makine ve tekstil endüstrisinin kuruluş yeridir. 20. yüzyılın başlarında, Çin’in en büyük ikinci sanayi şehri Tianjin idi. 1978 yılında başlatılan Reform ve Dışa Açılım politikasıyla birlikte bölge daha da canlanmıştır, bugün ise gelişmiş teknolojisi ve uygun çevresiyle ekonomik merkez olma yolundadır.  

1993 ile 2006 yılları arasındaki çift haneli bütçe geliri büyümesiyle Tianjin, Çin’in en hızlı gelişen bölgelerinden biri olmuştur.

Kültür

Çin’de kültürel ve tarihi varlığıyla tanınan Tianjin, kuzey Çin’de kültür ve sanatın doğuş yerlerinden biridir. Bölge “operaların beşiği” olarak da bilinir. Bunun yanında yerel halk sanatları çeşitli ve ilginçtir: renkli Yangliuqing Yeni Yıl resimleri, canlı renklerden yapılmış kil heykelcikleri, Wei uçurtmaları, oyulmuş Liu tuğlaları vs.

Tianjin Mutfağı

Tianjin mutfağı geleneksel Çin yemek çeşitlerinden oluşur. Tianjin’e özgü yemekler arasında en ünlüleri kuşkusuz Goubuli çörekleri, Guifaxiang kızartılmış hamur tatlıları ve Kulak deliği kızarmış  keklerdir. Bunun yanında bölgeye özgü diğer yemekler: Zhang fıstık çekirdeği, Cao eşek eti, Lu kızarmış keki, Bai mantıları, Zhilanzhai tatlandırılmış pirinç unu, sebzeli Dafulai gevrek pilavı ve buğulanmış çöreklerden oluşur.

Turizm

Tianjin’de gezilecek birçok turistik yer vardır. Şehirin merkezinden Haihe Nehri geçer, bu bölgede Tianjin Yayın ve Televizyon Kulesi, Antik Kültür Sokağı, Zhou Enlai ve Deng Yingchao’nun anıt mezarı, Tianjin Bilim ve Sanat Müzesi, Doğa Müzesi, Tarih Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Opera ve Halk Oyunları Müzesi bulunur. Tanggu’da kaplıcalarıyla meşhur bir villa vardır. Jixian ilçesinde, muhteşem manzarasıyla Çin Seddi’nin Huangya Geçişi yer alır. Aynı bölgede Panshan Dağı ve Dule Tapınağı da oldukça meşhurdur.

Eğitim

Tianjin, modern Çin’de ilk yüksek öğrenimin kurulduğu yerdir. Qing Hanedanı dönemi resmi memurlarından Sheng Xuanhuai tarafından Çin’in ilk modern üniversitesi sayılan Tianjin Beiyang Üniversitesi (günümüzde Tianjin Üniversitesi) Batı Çalışmaları’nı kurmuştur. Başbakan Zhou Enlai’ın da tahsil gördüğü Nankai Üniversitesi, Tianjin Üniversitesi kadar meşhurdur. Tianjin’de 40’dan fazla yüksek öğrenim kurumu ve yaklaşık 300.000 kayıtlı öğrenci vardır.

Bunun yanında Tianjin’de 1.000’den fazla bilimsel ve teknolojik araştırma yapan kurulu, 600.000 teknisyen ve sayıca çok uzman ve akademisyenler bulunur. Bilimsel ve teknolojik gücü ile Tianjin Çin’de ilk sırada yer alır. 1988 yılında kurulan Tianjin Yüksek Teknoloji Endüstri Parkı, Tianjin’deki bilimsel ve teknolojik gelişimin sembolüdür.

Tianjin’deki Üniversiteler:
• Tianjin University / Tianjin Üniversitesi
• Tianjin University of Technology / Tianjin Teknoloji Üniversitesi
• Tianjin University of Science & Technology / Tianjin Bilim & Teknoloji Üniversitesi
• Nankai University / Nankai Üniversitesi
• Tianjin University of Finance and Economics / Tianjin Finans & Ekonomi Üniversitesi 
• Tianjin University of Commerce / Tianjin Ticaret Üniversitesi
• Tianjin Normal University / Tianjin Eğitim Üniversitesi
• Tianjin Agriculture University / Tianjin Ziraat Üniversitesi
• Hebei University of Technology / Hebei Teknoloji Üniversitesi
• Civil Aviation University of China / Çin Sivil Havacılık Üniversitesi
• Tianjin Institute of Urban Construction / Tianjin Kentsel İnşaat Üniversitesi
• Tianjin University of Technology and Education / Tianjin Teknoloji & Eğitim Üniversitesi
• Tianjin Foreign Studies University / Tianjin Yabancı Diller Üniversitesi
• Tianjin Academy of Fine Arts / Tianjin Güzel Sanatlar Akademisi 
• Tianjin University of Traditional Chinese Medicine / Tianjin Gelenksel Çin Tıbbı Üniversitesi
• Tianjin Medical University / Tianjin Tıp Üniversitesi 
• Tianjin Conservatory of Music / Tianjin Müzik Konservatuarı