info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Makao Özel İdari Bölgesi


Çin’in güney kıyısında yer alan Makao, 20 Aralık 1999 tarihine kadar Portekiz’in sömürgesiydi, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Makao; Makao Yarımadası, Taipa ve Coloane Adalarından oluşur. Nüfusu 598.200’dir. Nüfusun %99’unu Çinliler, %1’ni Portekizliler ve yabancılar oluşturur. Bölgede Çince (Kanton lehçesi) ve Portekizce olmak üzere iki resmi dil vardır. İki resmi dil devlet dairelerinde, resmi evraklarda ve telekomünikasyonda kullanılır, İngilizce ise daha çok ticaret, turizm ve iş ilişkilerinde tercih edilir.

Coğrafya & İklim

Makao Özel İdari Bölgesi, çoğunlukla kentleşmiştir. Tarıma ayrılan alanlar toplam yüzölçümün ancak %10’unu oluşturur.

Bölge tropikal bir iklime sahiptir, yıllık sıcaklık ortalaması 22 ˚C, yıllık yağış ortalaması 1.800 mm’dir.

Ulaşım

Makao’da, ana kıta Çin’in ve Portekiz’in aksine, trafik Hong Kong’daki gibi sol taraftan akar. Bölge’de Makao Yarımadası’nı, Taipa ve Coloane Adaları’nı bağlayan elverişli bir trafik ağı vardır. Toplu taşımada en çok otobüsler ve taksiler tercih edilir.

Outer Harbour Vapur İskelesi ile Taipa Temporary Vapur İskelesi Makao ve Hong Kong arası yolculuklar için, Yuet Tung Vapur İskelesi ise Makao ile Shekou, Shenzhen dahil ana kıta Çin şehirlerine yolculuk için kullanılır.

Makao’da bir uluslararası havaalanı bulunur, o da Taipa Adası’nın doğusunda yer alır.

Ekonomi

Makao’nun ekonomisi temel olarak turizme dayanır. Yılda 5 milyonu aşkın turist ziyaret eder. Hong Kong’da kumar yasak olduğu için kumarhaneler bölgede ek gelir kaynakları oluşturur.

Sanayiyi dokuma endüstrisi, oyuncak yapımı, elektronik gereçler yapımı, yapay çiçek vs oluşturur. Besinde büyük ölçüde Çin ve Hong Kong’dan yapılan dışalıma bağımlıdır, ama dış satımın yükseliği sayesinde ticaret bilançosu olumludur.

Tarih

16. yüzyılda Makao’ya Portekizliler yerleşmeye başlamıştır. Portekizlilerin bir ticaret üssü ve Çin’de misyonerlik çalışmaları için bir merkez olarak kurdukları Makao’nun yönetimi, 1887 yılında Çin hükümeti tarafından Portekiz’e bırakılmıştır ve bu antlaşma 1979 yılında yenilenmiştir. 1987 yılında Çin ile Portekiz arasında, Makao’nun 1999’da Çin’e geri verilmesini öngören bir antlaşma imzalanmıştır.

20 Aralık 1999’da Makao, “bir ülke, iki sistem” temeli altında Çin Halk Cumhuriyeti’nin özel idari bölgesi olmuştur.

Kültür

Çin, batılı ve Portekiz kültürlerinin yansımaları Makao’nun mimarisinde, sanatında, geleneklerinde, mutfağında ve halkında görülebilir. 2005 yılında Makao’nun tarihi merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde tescil edilmiştir. Kaliteli bir uluslararası destinasyon olması sebebiyle bölge, Dünya Kültür ve Eğlence merkezi olarak da bilinir.