info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Hong Kong Özel İdari Bölgesi


Hong Kong, Çin’in güney kıyısında bulunan, 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığı’na bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Hong Kong; Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve 262 küçük adadan meydana gelir. Hong Kong, Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezidir.

Coğrafya & İklim

Çin’in güneydoğu ucunda yer alan Hong Kong’un yayıldığı adalar dağlıktır. Buralarda düzlüklere pek az rastlanır. Düzlükler ise denizin doldurulmasıyla elde edilmiştir. En yüksek tepesi 551 m ile Victoria Zirvesidir.

Hong Kong’da tropikal muson iklimi hakimdir. Sıcaklık ortalaması yazın 28 ˚C, kışın ise 15 ˚C’dir. Yıllık ortalama yağış 2.159 mm’dir. Yağışlar genellikle Haziran ve Eylül ayları arasında görülür. Yaz aylarında tayfunlar da yaygındır.

Nüfus

Hong Kong nüfusu 7.15 milyondur. Nüfusun büyük bir kısmı Çinlidir, %8’ni yabancılar oluşturur. Çinlilerin çoğunluğu Budisttir, bunun yanında Konfüçyusçular, Müslümanlar, Hindular, Museviler, Hristiyanlar ve Taoistler de bulunur. Nüfus yoğunluğu bakımından km² başına 1108 kişi ile dünyada 27. sırada yer alır.

Ekonomi

Hong Kong’da ticaret ve sanayi 2. Dünya Savaşı’ndan sonra gelişmiştir. Hong Kong; tekstil endüstrisi, hafif sanayi (oyuncak, radyo, elektronik), sinema endüstrisi, az da olsa ağır sanayi (gemi inşası, çimento ve demir sanayi) ve özellikle bankacılıkta büyük bir ticaret merkezidir. Son zamanların gelişen ve değişen dünyasında Hong Kong para birimi olan Hong Kong Doları’nın Çin para biriminden düşük olması ve Hong Kong içinde vergi olmaması sebebiyle elektronik alanında ihracatın kalbini oluşturmaktadır. Hong Kong büyük bir ticaret merkezi olduğu için sanayisi de hızla gelişmektedir. İhracatın en önemli kısmı (giyecek ve çeşitli sanayi ürünleri) özellikle ABD ve İngiltere ile yapılır.

Dil

Hong Kong’un resmi dilleri İngilizce ve Çincedir. Devlet ve iş hayatında genelde İngilizce tercih edilir. İngilizce, Kantonca Çincesini ve Putonghua (Mandarin) Çincesini konuşabilen üç dilli kişiler Hong Kong, Çin ve Tayvan’da ticarette girişimcilik rolünü üstlenirler.